Featured Matches
Previous
Vitesse Arnhem
Chelsea
5:30 PM GMT
Game Details
AEL
Zenit St Petersburg
4:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Dnipro Dnipropetrovsk
FC Copenhagen
4:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Grasshoppers
Lille
5:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Feyenoord Rotterdam
Besiktas
6:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Legia Warsaw
Celtic
6:45 PM GMT
Leg 1
Game Details
Aktobe Lento
Steaua Bucuresti
3:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
FK Qarabag
SV Salzburg
3:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
AEL
Zenit St Petersburg
4:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Dnipro Dnipropetrovsk
FC Copenhagen
4:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
HJK Helsinki
Apoel Nicosia
4:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Grasshoppers
Lille
5:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Feyenoord Rotterdam
Besiktas
6:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Ludogorets Razgrad
Partizan Belgrade
6:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Standard Liege
Panathinaikos
6:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
AaB
Dinamo Zagreb
6:15 PM GMT
Leg 1
Game Details
NK Maribor
Maccabi Tel-Aviv
6:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
Legia Warsaw
Celtic
6:45 PM GMT
Leg 1
Game Details
Vitesse Arnhem
Chelsea
5:30 PM GMT
Game Details
Chesterfield
Aston Villa
6:30 PM GMT
Game Details
Hartlepool United
Middlesbrough
6:30 PM GMT
Game Details
Walsall
Leicester City
6:30 PM GMT
Game Details
York City
Nottingham Forest
6:30 PM GMT
Game Details
Brentford
Espanyol
6:45 PM GMT
Game Details
Bury
Blackburn Rovers
6:45 PM GMT
Game Details
Chester City
Tranmere Rovers
6:45 PM GMT
Game Details
Peterborough United
Charlton Athletic
6:45 PM GMT
Game Details
Plymouth Argyle
Yeovil Town
6:45 PM GMT
Game Details
Port Vale
Bolton Wanderers
6:45 PM GMT
Game Details
Sheffield Wednesday
Newcastle United
6:45 PM GMT
Game Details
Southend United
Queens Park Rangers
6:45 PM GMT
Game Details
St Neots Town
Luton XI
6:45 PM GMT
Game Details
DC United
Toronto FC
11:00 PM GMT
Game Details
New England
Colorado
11:30 PM GMT
Game Details
Chicago
Vancouver Whitecaps
12:30 AM GMT
Game Details
Real Salt Lake
New York Red Bulls
ESPN2 1:00 AM GMT
Game Details
Bolívar
San Lorenzo
12:15 AM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 5
Game Details
At. San Luis
Santos
12:00 AM GMT
Game Details
Mérida
Toluca
12:00 AM GMT
Game Details
Morelia
Necaxa
12:00 AM GMT
Game Details
Veracruz
Oaxaca
12:00 AM GMT
Game Details
Atlas
Dorados de Sinaloa
2:00 AM GMT
Game Details
Celaya
Puebla
2:00 AM GMT
Game Details
UNAM
Atlante
2:00 AM GMT
Game Details
Novo Hamburgo
ABC
10:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
CR Vasco da Gama
AA Ponte Preta
1:00 AM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 0
Game Details
Bragantino
São Paulo
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Internacional
Ceará
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Manchester City
Liverpool
11:00 PM GMT
Game Details
Los Caimanes
César Vallejo
6:15 PM GMT
Game Details
UTC
Juan Aurich
8:45 PM GMT
Game Details
Universitario de Deportes
Real Garcilaso
1:00 AM GMT
Game Details
U. Católica
Mushuc Runa
5:30 PM GMT
Game Details
Emelec
Deportivo Quito
12:00 AM GMT
Game Details
Independiente del Valle
Club Deportivo Cuenca
12:00 AM GMT
Game Details
Olmedo
El Nacional
12:00 AM GMT
Game Details
Liga de Loja
LDU Quito
12:30 AM GMT
Game Details
Manta F.C.
Barcelona
12:30 AM GMT
Game Details
Antigua
Municipal
9:30 PM GMT
Game Details
Washington Spirit
FC Kansas City
11:00 PM GMT
Game Details
Houston Dash
Seattle Reign FC
1:00 AM GMT
Game Details
Next
 Posted by ESPN Staff
Sep 3, 2011

Senegal book place in finals

Senegal secured their place in next year's African Nations Cup with a 2-0 win over DR Congo.

Moussa Sow put Senegal in front in the 35th minute and, although they had a second ruled out for offside before half-time, Sow found the net again in the 52nd minute to secure the points and lock-up qualification.

Senegal join Botswana and Ivory Coast in qualifying for the tournament, while co-hosts Equatorial Guinea and Gabon also have places secured.

Victory for Senegal leaves Cameroon facing an uphill battle to qualify, and they were largely unimpressive against lowly Mauritius before somehow compiling a flattering 5-0 scoreline.

Goals from Leo Kweuke and Matthew Andongcho put them in charge before Samuel Eto'o added a third from the penalty spot.

A late brace from Eric Choupo-Moting gave the Indomitable Lions a margin of victory they scarcely deserved, even before Eyong Enoh's late goal was disallowed for handball.

Defending champions Egypt had their elimination confirmed as a youthful side went down 2-1 to Sierra Leone.

Sheriff Suma got the opening goal in the 14th minute and, although Mohsen Maruwen equalised on the stroke of half-time, Mohamed Bangura's late penalty ended Egypt's campaign.

Sierra Leone move level with South Africa at the top of Group G ahead of the latter's clash with Niger on Sunday.

There was no place for Kolo Toure - eligible again after completing a six-month drugs ban - in the Ivory Coast starting line-up but they did not miss him in a 5-0 demolition of Rwanda in Group H.

The Ivory Coast goals came in a flood, with Salomon Kalou's opener swiftly followed by a quickfire brace from Wilfried Bony that left Rwanda reeling in Kigali.

In the second half, Gervinho teed up Didier Ya Konan for the fourth before getting the fifth himself as the Elephants, who have already qualified, ran riot.

Libya, playing in Egypt under the nation's new flag and in a new kit after the fall of Muammar Gaddafi, recorded a 1-0 win over Mozambique thanks to Reyad Ellafi's 31st-minute goal, sending them top of Group C ahead of Zambia's game against Comores on Sunday.

A goal in the dying minutes from Tangeni Shipahu gave Namibia a 1-0 win over the Gambia, which sees them draw level with their opponents in Group F but effectively hand Burkino Faso qualification as they sit five points clear at the top.

Denis Oliech's late goal gave Kenya a vital 2-1 win over Guinea Bissau in Nairobi.

Needing victory to keep their hopes alive, Kenya had to wait until the hour mark to see Mike Baraza break the deadlock, and then watched as Danilo Luis Pereira lashed home an equaliser in the 89th minute.

But just as hope was fading, Oliech scored in the 92nd minute for secure three points that keep Kenya's qualification hopes alive in Group J.

Uganda can qualify from the group on Sunday with a victory over Angola, who would then face a battle with Kenya for second place.

Cheick Diabate's quick brace put Mali on course for a 3-0 victory over Cape Verde that sent them to the top of Group A. Mahamand Traore made sure of the win in the second half.

In Group D, Tanzania and Algeria did little to help their qualification hopes with a 1-1 draw.

Tanzania took the lead through Mbwana Samata midway through the first half, but Hameur Bouazza fired in an equaliser just before the hour mark, leaving both teams on five points, trailing Morocco and Central African Republic - who clash on Sunday - by two points.

In Group K, Malawi and Tunisia drew 0-0, leaving both teams locked on 11 points in the battle for second place behind Botswana.

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.