Featured Matches
Previous
Brazil
Germany
1
7
ESPN, ESPN3 FT
Match 61
Game Details
Netherlands
Argentina
(2) 0
(4) 0
ESPN, ESPN3 FT-Pens
Match 62
Game Details
Shakhter Karagandy
Shirak
12:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Astana 1964
Pyunik
1:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 4 - 1
Game Details
Mika Ashtarak
RNK Split
2:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 2
Game Details
FC Daugava
Víkingur Gøta
3:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Laci
Rudar Velenje
3:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
FK Ekranas
Crusaders
3:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 3
Game Details
FC Honka
Sillamae Kalev
3:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Lovcen
Zeljeznicar Sarajevo
3:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
FK Buducnost Podgorica
SS Folgore Falciano
3:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Chikhura Sachkhere
FK Turnovo
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 0
Game Details
UE Sant Julia
Cukaricki Belgrade
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 4
Game Details
FK Jelgava
Rosenborg
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 4
Game Details
Kalju
Fram Reykjavik
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 0
Game Details
Haugesund
Airbus UK
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
Inter Baku
FC Tiraspol
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 3 - 2
Game Details
FK Atlantas
FC 03 Differdange
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
Daugava Riga
Aberdeen
4:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 5
Game Details
Zimbru Chisinau
Shkëndija 79
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 2
Game Details
CS Fola Esch
IFK Goteborg
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Brommapojkarna
VPS Vaasa
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 2
Game Details
Tromso
Tartu FC Santos
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
KS Flamurtari Vlorë
Sioni Bolnisi
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 3 - 2
Game Details
FC Spartak Trnava
Hibernians
5:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 4 - 2
Game Details
FK Kukesi
Kairat Almaty
5:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
Birkirkara
Diosgyor VTK
5:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 2
Game Details
PFC Litex Lovech
FC Veris
5:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Bangor City
Stjarnan
5:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 4
Game Details
Aberystwyth Town
Derry City
5:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 4
Game Details
IF Fuglafjørdur
MyPa
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
Sligo
Banga
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
College Europa
FC Vaduz
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 3
Game Details
NK Koper
Celik
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 5 - 0
Game Details
Libertas Borgo Maggiore
Botev Plovdiv
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 4
Game Details
Ferencvaros
Sliema Wanderers
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
Siroki Brijeg
FK Qabala
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 0
Game Details
Metalurg
UE Santa Coloma
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Dundalk
Jeunesse Esch
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 0
Game Details
Glenavon
FH Hafnarfjordur
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 3
Game Details
Next
Sep, 28, 2010

Six A-League players named in Australia squad

New Australia coach Holger Osieck has stuck to his word, giving six A-League players the opportunity to impress in his squad for the friendly against Paraguay in Sydney on October 9.

Osieck promised he would consider players plying their trade on Australian soil and Brisbane Roar midfielder Matt McKay, versatile Gold Coast defender Michael Thwaite and Sydney FC striker Alex Brosque have benefited with surprise call-ups.

Adelaide United goalkeeper Eugene Galekovic and Wellington Phoenix defender Jade North join Gold Coast skipper and Socceroos stalwart Jason Culina in the 19-man squad, which also features Harry Kewell and Josh Kennedy for the first time under Osieck.

The squad has an experienced feel to it, with only 23-year-old FC Nurnberg midfielder Dario Vidosic under the age of 26. Osieck is eager to assess his senior options ahead of the Asian Cup in January.

The Socceroos have previously faced Paraguay on four occasions; a three match series in 2000 in Sydney, Brisbane and Melbourne and one match in 2006 in Brisbane, with Australia holding the advantage with one win and three draws.

Australia squad:

Alex BROSQUE, Tim CAHILL, David CARNEY, Jason CULINA, Eugene GALEKOVIC (gk), Richard GARCIA, Mile JEDINAK, Josh KENNEDY, Harry KEWELL, Scott McDONALD, Jon McKAIN, Matthew McKAY, Lucas NEILL, Jade NORTH, Mark SCHWARZER (gk), Michael THWAITE, Carl VALERI, Dario VIDOSIC, Luke WILKSHIRE

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.