Featured Matches
Previous
Tottenham Hotspur
AEL
6:45 PM GMT
Leg 2Aggregate: 2 - 1
Game Details
Internazionale
Stjarnan
6:45 PM GMT
Leg 2Aggregate: 3 - 0
Game Details
Hull City
KSC Lokeren
6:45 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
FK Astra Giurgiu
Lyon
4:45 PM GMT
Leg 2Aggregate: 2 - 1
Game Details
Krasnodar
Real Sociedad
4:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
Lokomotiv Moscow
Apollon Limassol
3:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 1 - 1
Game Details
Metalist Kharkiv
Ruch Chorzow
4:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 0
Game Details
Krasnodar
Real Sociedad
4:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
Omonia Nicosia
Dinamo Moscow
4:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 2 - 2
Game Details
Neftchi Baku PFC
FK Partizan Belgrade
4:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 2 - 3
Game Details
PAOK Salonika
Zimbru Chisinau
4:15 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
FK Astra Giurgiu
Lyon
4:45 PM GMT
Leg 2Aggregate: 2 - 1
Game Details
Rostov
Trabzonspor
5:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 2
Game Details
Shakhter Soligorsk
PSV Eindhoven
0
0
LIVE 0'
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
Sheriff Tiraspol
Rijeka
5:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
Hajduk Split
Dnipro Dnipropetrovsk
5:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 1 - 2
Game Details
Twente Enschede
FK Qarabag
5:30 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 0
Game Details
Maccabi Tel-Aviv
Asteras Tripolis
5:30 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 2
Game Details
FC Midtjylland
Panathinaikos
6:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 1 - 4
Game Details
Feyenoord Rotterdam
FC Zorya Luhansk
6:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 1 - 1
Game Details
FC Zürich
FC Spartak Trnava
6:30 PM GMT
Leg 2Aggregate: 3 - 1
Game Details
Torino
RNK Split
6:30 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 0
Game Details
Sparta Prague
PEC Zwolle
6:30 PM GMT
Leg 2Aggregate: 1 - 1
Game Details
St Etienne
Karabükspor
6:30 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
Rapid Vienna
HJK Helsinki
6:30 PM GMT
Leg 2Aggregate: 1 - 2
Game Details
Debrecen
BSC Young Boys
6:30 PM GMT
Leg 2Aggregate: 1 - 3
Game Details
Internazionale
Stjarnan
6:45 PM GMT
Leg 2Aggregate: 3 - 0
Game Details
Hull City
KSC Lokeren
6:45 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
Borussia Monchengladbach
FK Sarajevo
6:45 PM GMT
Leg 2Aggregate: 3 - 2
Game Details
Villarreal
Astana 1964
ESPNDeportes 6:45 PM GMT
Leg 2Aggregate: 3 - 0
Game Details
CD Nacional de Madeira
Dinamo Minsk
6:45 PM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 2
Game Details
Tottenham Hotspur
AEL
6:45 PM GMT
Leg 2Aggregate: 2 - 1
Game Details
Dinamo Zagreb
Petrolul Ploiesti
7:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 3 - 1
Game Details
Club Brugge
Grasshoppers Zürich
7:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 2 - 1
Game Details
Legia Warsaw
Aktobe Lento
7:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 1 - 0
Game Details
Rio Ave
Elfsborg
8:15 PM GMT
Leg 2Aggregate: 1 - 2
Game Details
Waterhouse
Tauro FC
12:00 AM GMT
Game Details
Olimpia
Alpha United
2:00 AM GMT
Game Details
Alajuelense
Chorrillo FC
2:00 AM GMT
Game Details
Danubio F.C.
Deportivo Capiatá
8:00 PM GMT
Leg 2Aggregate: 1 - 3
Game Details
Fluminense FC
Goiás EC
9:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Caracas F.C.
Inti Gas Deportes
10:30 PM GMT
Leg 2Aggregate: 1 - 0
Game Details
César Vallejo
Millonarios
10:30 PM GMT
Leg 2Aggregate: 2 - 1
Game Details
Criciúma
São Paulo
11:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Sport
EC Vitória
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Deportivo Cali
UTC
1:00 AM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 0
Game Details
Wilstermann
Peñarol
1:00 AM GMT
Leg 2Aggregate: 0 - 2
Game Details
Banfield
Tigre
8:00 PM GMT
Game Details
Vélez Sarsfield
Lanús
10:15 PM GMT
Game Details
Quilmes
San Lorenzo
12:30 AM GMT
Game Details
Gremio
Santos FC
11:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Unión Española
Universidad de Chile
12:00 AM GMT
Game Details
Pumas Generalena
Limon
9:00 PM GMT
Game Details
Next

Marcotti: Platini's missed opportunity

FIFA 4 hours ago
Read

WhoScored: Is Di Maria enough for Man Utd?

Tactics And Analysis 3 hours ago
Read
 Posted by ESPN Staff
Aug 29, 2008

Europa League draw

The draw for the group stage of the Europa League takes place on Friday with Everton, Fulham and Celtic all awaiting news of their opponents.

The 48 qualifiers have been divided into four seeded pots, with one team from each pot entering each of the 12 groups. However, teams from the same national association cannot be drawn against each other.

You can follow the draw from Monaco live with us and all the teams involved are listed below.

Pot one: Shakhtar Donetsk, Werder Bremen, Villarreal, Roma, PSV Eindhoven, Sporting Lisbon, Hamburg, Benfica, Valencia, Panathinaikos, Ajax, Steaua Bucharest.

Pot two: Fenerbahce, FC Basel, Lille, Celtic, Everton, Club Brugge, Heerenveen, Galatasaray, Anderlecht, Austria Vienna, FC Copenhagen, Lazio.

Pot three: Hertha Berlin, Sparta Prague, Levski Sofia, Dinamo Bucharest, AEK Athens, Slavia Prague, Athletic Bilbao, Partizan Belgrade, Hapoel Tel-Aviv, FC Twente, Dinamo Zagreb, Fulham.

Pot four: CSKA Sofia, Toulouse, CFR Cluj, Genoa, Rapid Vienna, FC Timisoara, BATE Borisov, Nacional, Red Bull Salzburg, Sturm Graz, FK Ventspils, FC Sheriff.

The draw takes place at 11.45am BST on Friday, August 28.

Group A
Team P W D L F A Pts
  Ajax 0 0 0 0 0 0 0
  Anderlecht 0 0 0 0 0 0 0
  Dinamo Zagreb 0 0 0 0 0 0 0
  FC Timisoara 0 0 0 0 0 0 0

Group B
Team P W D L F A Pts
  Valencia 0 0 0 0 0 0 0
  Lille 0 0 0 0 0 0 0
  Slavia Prague 0 0 0 0 0 0 0
  Genoa 0 0 0 0 0 0 0

Group C
Team P W D L F A Pts
  Hamburg 0 0 0 0 0 0 0
  Celtic 0 0 0 0 0 0 0
  Hapoel Tel Aviv 0 0 0 0 0 0 0
  Rapid Vienna 0 0 0 0 0 0 0

Group D
Team P W D L F A Pts
  Sporting Lisbon 0 0 0 0 0 0 0
  Heerenveen 0 0 0 0 0 0 0
  Hertha Berlin 0 0 0 0 0 0 0
  FK Ventspils 0 0 0 0 0 0 0

Group E
Team P W D L F A Pts
  Roma 0 0 0 0 0 0 0
  FC Basel 0 0 0 0 0 0 0
  Fulham 0 0 0 0 0 0 0
  CSKA Sofia 0 0 0 0 0 0 0

Group F
Team P W D L F A Pts
  Panathinaikos 0 0 0 0 0 0 0
  Galatasaray 0 0 0 0 0 0 0
  Dinamo Bucharest 0 0 0 0 0 0 0
  Sturm Graz 0 0 0 0 0 0 0

Group G
Team P W D L F A Pts
  Villarreal 0 0 0 0 0 0 0
  Lazio 0 0 0 0 0 0 0
  Levski Sofia 0 0 0 0 0 0 0
  Red Bull Salzburg 0 0 0 0 0 0 0

Group H
Team P W D L F A Pts
  Steaua Bucharest 0 0 0 0 0 0 0
  Fenerbahce 0 0 0 0 0 0 0
  FC Twente 0 0 0 0 0 0 0
  FC Sheriff 0 0 0 0 0 0 0

Group I
Team P W D L F A Pts
  Benfica 0 0 0 0 0 0 0
  Everton 0 0 0 0 0 0 0
  AEK Athens 0 0 0 0 0 0 0
  BATE Borisov 0 0 0 0 0 0 0

Group J
Team P W D L F A Pts
  Shakhtar Donetsk 0 0 0 0 0 0 0
  Club Brugge 0 0 0 0 0 0 0
  Partizan Belgrade 0 0 0 0 0 0 0
  Toulouse 0 0 0 0 0 0 0

Group K
Team P W D L F A Pts
  PSV Eindhoven 0 0 0 0 0 0 0
  FC Copenhagen 0 0 0 0 0 0 0
  Sparta Prague 0 0 0 0 0 0 0
  CFR Cluj 0 0 0 0 0 0 0

Group L
Team P W D L F A Pts
  Werder Bremen 0 0 0 0 0 0 0
  Austria Vienna 0 0 0 0 0 0 0
  Athletic Bilbao 0 0 0 0 0 0 0
  Nacional 0 0 0 0 0 0 0

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.