Featured Matches
Previous
Brazil
Netherlands
ESPN, ESPN3 Jul 12, 2014 8:00 PM GMT
Match 63
Game Details
Shakhter Karagandy
Shirak
12:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Astana 1964
Pyunik
1:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 4 - 1
Game Details
Mika Ashtarak
RNK Split
2:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 2
Game Details
FC Daugava
Víkingur Gøta
3:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Laci
Rudar Velenje
3:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
FK Ekranas
Crusaders
3:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 3
Game Details
FC Honka
Sillamae Kalev
3:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Lovcen
Zeljeznicar Sarajevo
3:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
FK Buducnost Podgorica
SS Folgore Falciano
3:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Chikhura Sachkhere
FK Turnovo
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 0
Game Details
UE Sant Julia
Cukaricki Belgrade
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 4
Game Details
FK Jelgava
Rosenborg
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 4
Game Details
Kalju
Fram Reykjavik
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 0
Game Details
Haugesund
Airbus UK
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
Inter Baku
FC Tiraspol
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 3 - 2
Game Details
FK Atlantas
FC 03 Differdange
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
Daugava Riga
Aberdeen
4:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 5
Game Details
Zimbru Chisinau
Shkëndija 79
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 2
Game Details
CS Fola Esch
IFK Goteborg
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Brommapojkarna
VPS Vaasa
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 2
Game Details
Tromso
Tartu FC Santos
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
KS Flamurtari Vlorë
Sioni Bolnisi
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 3 - 2
Game Details
FC Spartak Trnava
Hibernians
5:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 4 - 2
Game Details
FK Kukesi
Kairat Almaty
5:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
Birkirkara
Diosgyor VTK
5:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 2
Game Details
PFC Litex Lovech
FC Veris
5:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Bangor City
Stjarnan
5:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 4
Game Details
Aberystwyth Town
Derry City
5:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 4
Game Details
IF Fuglafjørdur
MyPa
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
Sligo
Banga
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
College Europa
FC Vaduz
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 3
Game Details
NK Koper
Celik
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 5 - 0
Game Details
Libertas Borgo Maggiore
Botev Plovdiv
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 4
Game Details
Ferencvaros
Sliema Wanderers
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
Siroki Brijeg
FK Qabala
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 0
Game Details
Metalurg
UE Santa Coloma
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Dundalk
Jeunesse Esch
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 0
Game Details
Glenavon
FH Hafnarfjordur
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 3
Game Details
Next
 Posted by ESPN Staff
Aug, 28, 2008

Mainz to host Georgia's qualifier with Ireland

LONDON, Aug 28 (Reuters) - Georgia will play their home World Cup qualifier against Ireland on September 6 in the German city of Mainz, FIFA announced on Thursday.

The European Group Eight qualifier was moved by world soccer's ruling body from Tbilisi to a neutral venue due to the tensions in Georgia following a military conflict with Russia over the breakaway South Ossetia province earlier this month.

The conflict erupted when Georgia sent in troops and tanks to try to take back the province, provoking a huge counter-attack from Russia.

After playing Ireland, Georgia travel to Udine, Italy, to take on the world champions in their next qualifier on Sept. 10.

Meanwhile, Georgia coach Hector Cuper has named the following 26-man squad for the 2010 World Cup, European Group Eight qualifiers at home to Ireland on Sept. 6 and away to Italy four days later:

Goalkeepers: Giorgi Loria (Dinamo Tbilisi), Giorgi Makaridze (Dinamo Tbilisi), Roin Kvaskhvadze (FC Zestaponi)

Defenders: Kakha Kaladze (AC Milan), Zurab Khizanishvili (Blackburn Rovers), Mate Gvinianidze (1860 Munich), Malkhaz Asatiani (Lokomotiv Moscow), Lasha Salukvadze (Rubin Kazan), Zaal Eliava (Dinamo Tbilisi), Giorgi Shashiashvili (Sturm Graz), Alexandre Kvakhadze (WIT Georgia Tbilisi), Ucha Lobzhanidze (FC Zestaponi)

Midfielders: Levan Kenia (Schalke 04), Levan Kobiashvili (Schalke 04), Zurab Menteshashvili (FK Ventspils), Davit Mujiri (Lokomotiv Moscow), Dato Kvirkvelia (Rubin Kazan), Gogita Gogua (Spartak Nalchik), Levan Khmaladze (Dinamo Tbilisi), Davit Odikadze (Dinamo Tbilisi), Irakli Klimiashvili (WIT Georgia Tbilisi)

Forwards: Alexandre Iashvili (Karlsruhe SC), Davit Siradze (Spartak Nalchik), Levan Mchedlidze (Empoli), Rati Aleksidze (Lokomotivi Tbilisi), Beka Gotsiridze (FC Zestaponi).

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.