Featured Matches
Previous
Vitesse Arnhem
Chelsea
5:30 PM GMT
Game Details
AEL
Zenit St Petersburg
0
0
LIVE 43'
Leg 1
Game Details
Dnipro Dnipropetrovsk
FC Copenhagen
0
0
LIVE 22'
Leg 1
Game Details
Grasshoppers
Lille
5:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Feyenoord Rotterdam
Besiktas
6:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Legia Warsaw
Celtic
6:45 PM GMT
Leg 1
Game Details
Aktobe Lento
Steaua Bucuresti
1
2
LIVE 84'
Leg 1
Game Details
FK Qarabag
SV Salzburg
1
0
LIVE 55'
Leg 1
Game Details
AEL
Zenit St Petersburg
0
0
LIVE 43'
Leg 1
Game Details
Dnipro Dnipropetrovsk
FC Copenhagen
0
0
LIVE 22'
Leg 1
Game Details
HJK Helsinki
Apoel Nicosia
1
0
LIVE 40'
Leg 1
Game Details
Grasshoppers
Lille
5:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Feyenoord Rotterdam
Besiktas
6:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Ludogorets Razgrad
Partizan Belgrade
6:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
Standard Liege
Panathinaikos
6:00 PM GMT
Leg 1
Game Details
AaB
Dinamo Zagreb
6:15 PM GMT
Leg 1
Game Details
NK Maribor
Maccabi Tel-Aviv
6:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
Legia Warsaw
Celtic
6:45 PM GMT
Leg 1
Game Details
Vitesse Arnhem
Chelsea
5:30 PM GMT
Game Details
Chesterfield
Aston Villa
6:30 PM GMT
Game Details
Hartlepool United
Middlesbrough
6:30 PM GMT
Game Details
Walsall
Leicester City
6:30 PM GMT
Game Details
York City
Nottingham Forest
6:30 PM GMT
Game Details
Brentford
Espanyol
6:45 PM GMT
Game Details
Bury
Blackburn Rovers
6:45 PM GMT
Game Details
Chester City
Tranmere Rovers
6:45 PM GMT
Game Details
Peterborough United
Charlton Athletic
6:45 PM GMT
Game Details
Plymouth Argyle
Yeovil Town
6:45 PM GMT
Game Details
Port Vale
Bolton Wanderers
6:45 PM GMT
Game Details
Sheffield Wednesday
Newcastle United
6:45 PM GMT
Game Details
Southend United
Queens Park Rangers
6:45 PM GMT
Game Details
St Neots Town
Luton XI
6:45 PM GMT
Game Details
DC United
Toronto FC
11:00 PM GMT
Game Details
New England
Colorado
11:30 PM GMT
Game Details
Chicago
Vancouver Whitecaps
12:30 AM GMT
Game Details
Real Salt Lake
New York Red Bulls
ESPN2 1:00 AM GMT
Game Details
Bolívar
San Lorenzo
12:15 AM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 5
Game Details
At. San Luis
Santos
12:00 AM GMT
Game Details
Mérida
Toluca
12:00 AM GMT
Game Details
Morelia
Necaxa
12:00 AM GMT
Game Details
Veracruz
Oaxaca
12:00 AM GMT
Game Details
Atlas
Dorados de Sinaloa
2:00 AM GMT
Game Details
Celaya
Puebla
2:00 AM GMT
Game Details
UNAM
Atlante
2:00 AM GMT
Game Details
Novo Hamburgo
ABC
10:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
CR Vasco da Gama
AA Ponte Preta
1:00 AM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 0
Game Details
Bragantino
São Paulo
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Internacional
Ceará
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Manchester City
Liverpool
11:00 PM GMT
Game Details
Los Caimanes
César Vallejo
6:15 PM GMT
Game Details
UTC
Juan Aurich
8:45 PM GMT
Game Details
Universitario de Deportes
Real Garcilaso
1:00 AM GMT
Game Details
U. Católica
Mushuc Runa
5:30 PM GMT
Game Details
Emelec
Deportivo Quito
12:00 AM GMT
Game Details
Independiente del Valle
Club Deportivo Cuenca
12:00 AM GMT
Game Details
Olmedo
El Nacional
12:00 AM GMT
Game Details
Liga de Loja
LDU Quito
12:30 AM GMT
Game Details
Manta F.C.
Barcelona
12:30 AM GMT
Game Details
Antigua
Municipal
9:30 PM GMT
Game Details
Washington Spirit
FC Kansas City
11:00 PM GMT
Game Details
Houston Dash
Seattle Reign FC
1:00 AM GMT
Game Details
Next
 Posted by ESPN Staff
Jul 31, 2008

Eriksson selects first Mexico squad for qualifiers

Mexico coach Sven-Goran Eriksson has included Brazil-born midfielder Leandro Augusto Oldoni in the Swede's first squad since being appointed manager in June.

The 30-year-old from Cascavel, who is a naturalised Mexican, will have his national-team experience in a training camp from August 4 to 6.

Oldoni has played in Mexico since 2000. After one season at Leon, he moved to Pumas in 2001 where he won two local leagues and the 2003-04 Mexican title.

The 23-man squad, comprised entirely of home-based players, will meet up as preparation for the third stage of the World Cup qualifiers, which begins on August 20 against Honduras at the Estadio Azteca.

Jamaica and Canada are the other two teams in Group Two.

No players from Cruz Azul or San Luis players have been named as they will be playing a round-six league game on August 6.

Eriksson also revealed there will be a second camp on August 11 and 12 for which the personnel may change.

Mexico squad: Sanchez (Santos), Ochoa (America), Corona (Tecos); Esparza, Magallon (both Guadalajara), Rojas (America), Lopez, Pinto (both Pachuca), Duenas (Toluca), Martinez (Morelia), Castillo (Santos); Perez (Monterrey), Pineda, Medina, Morales (all Guadalajara), Correa (Pachuca), Oldoni (Pumas), Arce, Torres (both Santos); Bautista (Jaguares), Landin (Morelia), Arellano (Guadalajara), Ochoa (Monterrey).

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.