Previous
Aston Villa
Arsenal
0
3
FT
Game Details
West Ham United
Liverpool
1
0
LIVE 5'
Game Details
AC Milan
Juventus
6:45 PM GMT
Game Details
Deportivo La Coruña
Real Madrid
2
8
FT
Game Details
Atletico Madrid
Celta Vigo
6:00 PM GMT
Game Details
America
Pachuca
10:00 PM GMT
Game Details
New York Red Bulls
Seattle Sounders FC
11:30 PM GMT
Game Details
Los Angeles Galaxy
FC Dallas
2:30 AM GMT
Game Details
Hamburg SV
Bayern Munich
0
0
FT
Game Details
Mainz
Borussia Dortmund
0
0
LIVE 7'
Game Details
New York Red Bulls
Seattle Sounders FC
11:30 PM GMT
Game Details
Los Angeles Galaxy
FC Dallas
2:30 AM GMT
Game Details
Queens Park Rangers
Stoke City
2
2
FT
Game Details
Aston Villa
Arsenal
0
3
FT
Game Details
Burnley
Sunderland
0
0
FT
Game Details
Newcastle United
Hull City
2
2
FT
Game Details
Swansea City
Southampton
0
1
FT
Game Details
West Ham United
Liverpool
1
0
LIVE 5'
Game Details
Deportivo La Coruña
Real Madrid
2
8
FT
Game Details
Athletic Bilbao
Granada
0
0
LIVE 35'
Game Details
Atletico Madrid
Celta Vigo
6:00 PM GMT
Game Details
Espanyol
Malaga
8:00 PM GMT
Game Details
FC Augsburg
Werder Bremen
4
2
FT
Game Details
Hamburg SV
Bayern Munich
0
0
FT
Game Details
SC Paderborn 07
Hannover 96
2
0
FT
Game Details
Schalke 04
Eintracht Frankfurt
2
2
FT
Game Details
VfB Stuttgart
TSG Hoffenheim
0
2
FT
Game Details
Mainz
Borussia Dortmund
0
0
LIVE 7'
Game Details
Cesena
Empoli
2
0
LIVE 37'
Game Details
AC Milan
Juventus
6:45 PM GMT
Game Details
Marseille
Stade Rennes
2
0
LIVE 77'
Game Details
Lorient
Stade de Reims
6:00 PM GMT
Game Details
Metz
Bastia
6:00 PM GMT
Game Details
Nantes
Nice
6:00 PM GMT
Game Details
Toulouse
Caen
6:00 PM GMT
Game Details
Watford
AFC Bournemouth
1
1
FT
Game Details
Brighton & Hove Albion
Blackpool
0
0
FT
Game Details
Derby County
Cardiff City
2
2
FT
Game Details
Fulham
Blackburn Rovers
0
1
FT
Game Details
Leeds United
Huddersfield Town
3
0
FT
Game Details
Middlesbrough
Brentford
4
0
FT
Game Details
Millwall
Nottingham Forest
0
0
FT
Game Details
Norwich City
Birmingham City
2
2
FT
Game Details
Rotherham United
Charlton Athletic
1
1
FT
Game Details
Sheffield Wednesday
Reading
1
0
FT
Game Details
Wolverhampton Wanderers
Bolton Wanderers
1
0
FT
Game Details
Colchester United
Bradford City
0
0
FT
Game Details
Doncaster Rovers
Chesterfield
3
2
FT
Game Details
Fleetwood Town
Bristol City
3
3
FT
Game Details
Gillingham
Walsall
0
0
FT
Game Details
Milton Keynes Dons
Crewe Alexandra
6
1
FT
Game Details
Notts County
Oldham Athletic
0
0
FT
Game Details
Port Vale
Barnsley
2
1
FT
Game Details
Preston North End
Crawley Town
2
0
FT
Game Details
Rochdale
Coventry City
1
0
FT
Game Details
Scunthorpe United
Leyton Orient
1
2
FT
Game Details
Swindon Town
Sheffield United
5
2
FT
Game Details
Yeovil Town
Peterborough United
1
0
FT
Game Details
AFC Wimbledon
Morecambe
1
0
FT
Game Details
Bury
Burton Albion
3
1
FT
Game Details
Cambridge United
Luton Town
0
1
FT
Game Details
Cheltenham Town
Dagenham & Redbridge
1
1
FT
Game Details
Mansfield Town
Carlisle United
3
2
FT
Game Details
Northampton Town
Accrington Stanley
4
5
FT
Game Details
Oxford United
Stevenage
0
0
FT
Game Details
Plymouth Argyle
Hartlepool United
2
0
FT
Game Details
Portsmouth
Wycombe Wanderers
1
1
FT
Game Details
Shrewsbury Town
Newport County
0
0
FT
Game Details
Tranmere Rovers
Exeter City
1
2
FT
Game Details
York City
Southend United
2
3
FT
Game Details
Aldershot Town
Lincoln City
1
0
FT
Game Details
Alfreton Town
Nuneaton Town
1
0
FT
Game Details
Barnet
Altrincham
5
0
FT
Game Details
Bristol Rovers
Woking
2
0
FT
Game Details
Dartford
Forest Green Rovers
1
2
FT
Game Details
Eastleigh
Braintree Town
1
0
FT
Game Details
Halifax
AFC Telford United
5
0
FT
Game Details
Kidderminster Harriers
Grimsby Town
0
1
FT
Game Details
Macclesfield Town
Southport
3
0
FT
Game Details
Torquay United
Dover
2
0
FT
Game Details
Welling
Gateshead
1
1
FT
Game Details
Aberdeen
Ross County
3
0
FT
Game Details
Hamilton Academical
Kilmarnock
0
0
FT
Game Details
Inverness Caledonian Thistle
St Johnstone
2
1
FT
Game Details
Linlithgow Rose
Fraserburgh
2
1
FT
Game Details
Recreativo Huelva
Lugo
0
0
FT
Game Details
Barcelona B
Llagostera
0
1
LIVE 27'
Game Details
Mirandes
Sporting Gijon
0
0
LIVE 0'
Game Details
Real Zaragoza
Alavés
0
0
LIVE 20'
Game Details
CD Sabadell
Ponferradina
6:00 PM GMT
Game Details
Las Palmas
AD Alcorcon
6:00 PM GMT
Game Details
Bari
Livorno
2
0
FT
Game Details
Bologna
Crotone
0
2
FT
Game Details
Brescia
Ternana
0
0
FT
Game Details
Catania
Modena
0
0
FT
Game Details
Cittadella
US Pescara
3
2
FT
Game Details
Lanciano
Frosinone
1
5
FT
Game Details
Latina
US Avellino
1
2
FT
Game Details
Perugia
Vicenza
2
2
FT
Game Details
Pro Vercelli
Varese
4
0
FT
Game Details
FSV Frankfurt
VfL Bochum
1
5
FT
Game Details
SpVgg Greuther Furth
Kaiserslautern
2
1
FT
Game Details
TSV 1860 Munich
FC Ingolstadt 04
1
1
FT
Game Details
Le Havre AC
Troyes
3
2
FT
Game Details
Excelsior
Dordrecht '90
0
0
LIVE 7'
Game Details
ADO Den Haag
Go Ahead Eagles
5:45 PM GMT
Game Details
Vitesse Arnhem
Heerenveen
6:45 PM GMT
Game Details
Roda JC Kerkrade
Jong Ajax
1
0
FT
Game Details
NEC Nijmegen
FC Emmen VV
5:45 PM GMT
Game Details
RKC Waalwijk
FC Volendam
5:45 PM GMT
Game Details
FC Penafiel
Vitoria Setubal
2
0
LIVE 76'
Game Details
CD Nacional de Madeira
Braga
7:15 PM GMT
Game Details
FC Ufa
Ural Sverdlovsk Oblast
0
1
FT
Game Details
Rostov
Zenit St Petersburg
0
5
FT
Game Details
Kuban Krasnodar
FK Rubin Kazan
2
1
FT
Game Details
Spartak Moscow
Terek Grozny
0
1
LIVE 33'
Game Details
Erciyesspor
Akhisar Belediye
1
2
FT
Game Details
Balikesirspor
Galatasaray
5:00 PM GMT
Game Details
Mersin Idmanyurdu
Caykur Rizespor
5:00 PM GMT
Game Details
FC Xanthi
Levadiakos
2
0
FT
Game Details
Rapid Vienna
Wolfsberger AC
3
0
FT
Game Details
SV Josko Ried
SK Sturm Graz
4:30 PM GMT
Game Details
Brommapojkarna
BK Hacken
1
5
FT
Game Details
Falkenbergs FF
Orebro SK
1
3
FT
Game Details
Bodo/Glimt
Stromsgodset
0
4
FT
Game Details
Valerenga
Molde
0
1
LIVE 22'
Game Details
Sligo
Drogheda Utd
6:45 PM GMT
Game Details
Portland Timbers
Vancouver Whitecaps
9:00 PM GMT
Game Details
Philadelphia Union
Houston Dynamo
11:00 PM GMT
Game Details
Columbus Crew
New England Revolution
11:30 PM GMT
Game Details
Montreal Impact
San Jose Earthquakes
11:30 PM GMT
Game Details
New York Red Bulls
Seattle Sounders FC
11:30 PM GMT
Game Details
Chicago Fire
DC United
12:30 AM GMT
Game Details
Los Angeles Galaxy
FC Dallas
2:30 AM GMT
Game Details
America
Pachuca
10:00 PM GMT
Game Details
Puebla
Chiapas
ESPNDeportes 10:00 PM GMT
Game Details
U.A.N.L
U. de G.
12:00 AM GMT
Game Details
León
Veracruz
1:06 AM GMT
Game Details
Atlas
Cruz Azul
2:00 AM GMT
Game Details
Atlanta Silverbacks
Ottawa Fury FC
11:30 PM GMT
Game Details
Carolina RailHawks
New York Cosmos
11:30 PM GMT
Game Details
Fort Lauderdale Strikers
Indy Eleven
11:30 PM GMT
Game Details
San Antonio Scorpions
Minnesota United FC
12:30 AM GMT
Game Details
Estudiantes La Plata
Gimnasia La Plata
7:00 PM GMT
Game Details
Olimpo de Bahía Blanca
Belgrano de Córdoba
7:30 PM GMT
Game Details
Vélez Sarsfield
Atletico Rafaela
11:10 PM GMT
Game Details
Altamira
Lobos BUAP
11:00 PM GMT
Game Details
Mérida
Zacatepec
11:00 PM GMT
Game Details
At. San Luis
Celaya
12:00 AM GMT
Game Details
Irapuato
Correcaminos
12:00 AM GMT
Game Details
Oaxaca
Necaxa
12:00 AM GMT
Game Details
Atletico Paranaense
Internacional
9:30 PM GMT
Game Details
Criciúma
Botafogo
12:00 AM GMT
Game Details
AA Ponte Preta
Oeste
7:10 PM GMT
Game Details
CR Vasco da Gama
Náutico
7:10 PM GMT
Game Details
Joinville
Goianiense
7:10 PM GMT
Game Details
Sampaio Correa-MA
ABC
7:10 PM GMT
Game Details
Santa Cruz FC
Icasa
7:10 PM GMT
Game Details
Vila Nova-GO
América Mineiro
7:10 PM GMT
Game Details
Boa MG
Paraná Clube
12:00 AM GMT
Game Details
Bragantino
Luverdense
12:00 AM GMT
Game Details
Sud América
Cerro
6:30 PM GMT
Game Details
El Tanque Sisley
Peñarol
7:00 PM GMT
Game Details
Boyacá Chicó FC
Deportivo Pasto
7:00 PM GMT
Game Details
Deportes Tolima
Atlético Huila
9:00 PM GMT
Game Details
La Equidad
Once Caldas
10:30 PM GMT
Game Details
Millonarios
Atlético Junior
11:00 PM GMT
Game Details
Independiente Medellín
Patriotas F.C.
1:00 AM GMT
Game Details
Sport Huancayo
Real Garcilaso
3:30 PM GMT
Game Details
Unión Comercio
UTC
5:45 PM GMT
Game Details
León de Huánuco
Juan Aurich
8:00 PM GMT
Game Details
César Vallejo
San Simón
10:30 PM GMT
Game Details
Deportivo Capiatá
3 de Febrero
7:30 PM GMT
Game Details
Cerro Porteño
Sportivo Luqueño
9:10 PM GMT
Game Details
Manta F.C.
Deportivo Quito
6:00 PM GMT
Game Details
Independiente del Valle
U. Católica
Postp
Game Details
Dep. Metropolitano
Deportivo Lara
11:30 PM GMT
Game Details
The Strongest
Blooming
7:00 PM GMT
Game Details
Universitario de Sucre
Club Petrolero de Yacuiba
9:00 PM GMT
Game Details
Gamba Osaka
Cerezo Osaka
2
0
FT
Game Details
Kashima Antlers
Yokohama F. Marinos
1
0
FT
Game Details
Kawasaki Frontale
FC Tokyo
0
0
FT
Game Details
Sagan Tosu
Vegalta Sendai
2
1
FT
Game Details
Sanfrecce Hiroshima
Albirex Niigata
2
0
FT
Game Details
Tokushima Vortis
Omiya Ardija
0
2
FT
Game Details
Urawa Red Diamonds
Kashiwa Reysol
3
1
FT
Game Details
Vissel Kobe
Shimizu S-Pulse
3
1
FT
Game Details
Next

Blanc: PSG not in best shape

PSG 2 days ago
Read
 Posted by ESPN Staff
Nov 25, 2007

U.S. opens against Barbados or Dominica

NEW YORK -- The United States will open 2010 World Cup qualifying in June against the tiny Caribbean nations of Barbados or Dominica and is likely to wind up in a politically charged semifinal group with Cuba.

"The opportunity to play in Cuba will be significant. I think the players will look forward to it," U.S. coach Bob Bradley said after American goalkeeper Kasey Keller set the matchup by plucking a blue ball from a bowl during Sunday's draw in Durban, South Africa.

Trying to make its sixth straight World Cup, the United States has a first-round bye. After advancing to the quarterfinals in 2002, the Americans were eliminated in the first round at last year's tournament in Germany.

The U.S. team is 5-1-1 against the Cubans, but has never played in Cuba. The teams have not met in a World Cup qualifier since 1949, when they played twice in Mexico City. Following a 1-1 tie against the Cubans, the Americans won the final match 5-2 and advanced to the 1950 tournament, where they upset England.

"There is no easy draw as players and teams continue to improve," Keller said.

The United States has maintained sanctions against Fidel Castro's government since 1962. Cuba has come to this country to play in the CONCACAF Gold Cup, including earlier this year, but the teams have not met since the Americans beat Cuba 4-1 in the 2005 Gold Cup at Seattle.

While the U.S. team is ranked 19th in the world by FIFA, soccer's governing body, Cuba is 70th, Barbados is 124th and Dominica is 129th. The opener of the second-round series will be a U.S. home game.

"Certainly we know that Barbados would be the favorite to advance," Bradley said. "They are a team that typically is physically talented and are starting to have more players competing overseas."

The United States is 2-0 against Barbados, meeting twice in 2000 during the semifinals of qualifying. The Americans won 7-0 at Foxborough, Mass., then faced possible elimination when they went to Barbados for the semifinal finale. Clint Mathis score the first goal in the 63rd minute, and the U.S. team won 4-0.

The United States has never played Dominica.

Cuba, which made its only World Cup appearance in 1938, also has a first-round bye and must beat either Antigua and Barbuda, or Aruba to advance. The Americans' semifinal group is likely to also include Trinidad and Tobago (tied for 83rd), and Guatemala (104th). The U.S. team is 4-0-4 in qualifying against Guatemala and 8-0-2 against T&T.

The semifinals of the North and Central American and Caribbean region will be played from August to November, and the top two teams in each of the three groups advance to the regional finals in 2009. The top three teams in the finals qualify for the 32-nation field at the 2010 World Cup in South Africa, and the No. 4 team meets the fifth-place team from South America in a playoff for another berth.

Guatemala's second-round matchup will be against the winner of the Turks and Caicos Islands-St. Lucia series. T&T will face the winner of the Bermuda-Cayman Islands opening-round matchup.

Mexico heads Group Two and will play the winner of Belize vs. St. Kitts and Nevis in the second round. Also with byes in that group are Jamaica, Honduras, Canada and St. Vincent and the Grenadines. Group Three byes went to Costa Rica, Haiti, Panama and Guyana.