UEFA Champions League
Previous
Aktobe Lento
Dinamo Tbilisi
3
0
FT
Leg 2. Aggregate: 4 - 0
Game Details
FK Ventspils
Malmo FF
0
1
FT
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
HJK Helsinki
Rabotnicki Kometal
2
1
FT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Steaua Bucuresti
Stromsgodset
2
0
FT
Leg 2. Aggregate: 3 - 0
Game Details
NK Maribor
Zrinjski Mostar
2
0
FT
Leg 2. Aggregate: 2 - 0
Game Details
St Patricks
Legia Warsaw
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
FC Aarau
FC Sion Sitten
1
0
FT
Game Details
FC Zürich
FC Thun
2
1
FT
Game Details
San Jose
Chicago
2:30 AM GMT
Game Details
San Antonio Scorpions
Carolina RailHawks
12:30 AM GMT
Game Details
San Lorenzo
Bolívar
10:45 PM GMT
Leg 1
Game Details
Arsenal de Sarandí
Instituto de Córdoba
9:30 PM GMT
Game Details
Godoy Cruz de Mendoza
Defensa y Justicia
12:30 AM GMT
Game Details
Ceará
Chapecoense AF
10:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Avaí
Palmeiras
10:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
ABC
Novo Hamburgo
10:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
Santa Cruz FC
Botafogo da Paraiba
1:00 AM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
AA Ponte Preta
CR Vasco da Gama
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Corinthians
Bahia
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Alianza Lima
Sport Huancayo
1:00 AM GMT
Game Details
U. Católica
Mushuc Runa
Postp
Game Details
Emelec
Deportivo Quito
Postp
Game Details
Independiente del Valle
Club Deportivo Cuenca
Postp
Game Details
Olmedo
El Nacional
Postp
Game Details
Liga de Loja
LDU Quito
Postp
Game Details
Manta F.C.
Barcelona
Postp
Game Details
Albirex Niigata
FC Tokyo
0
1
FT
Game Details
Gamba Osaka
Shimizu S-Pulse
4
0
FT
Game Details
Kashima Antlers
Omiya Ardija
2
2
FT
Game Details
Sagan Tosu
Kawasaki Frontale
0
1
FT
Game Details
Sanfrecce Hiroshima
Kashiwa Reysol
5
2
FT
Game Details
Tokushima Vortis
Urawa Red Diamonds
0
2
FT
Game Details
Vantforet Kofu
Cerezo Osaka
0
0
FT
Game Details
Vegalta Sendai
Nagoya Grampus Eight
3
3
FT
Game Details
Yokohama F. Marinos
Vissel Kobe
1
1
FT
Game Details
Washington Spirit
Portland Thorns FC
11:00 PM GMT
Game Details
Next
 Posted by ESPN Staff
Nov 11, 2007

FA Cup draw: Non-league club assured progress

The FA Cup is guaranteed non-league representation after Christmas, after Cambridge United and Weymouth were paired together in the second round on Sunday.

The two Blue Square Premier hopefuls will meet at the Abbey Stadium on the first weekend of next month, and one of them will therefore still be alive in the competition when the cream of English football enter the fray in early January.

Torquay will be among the most optimistic of the remaining non-league clubs after their 4-1 win against Yeovil, one-time giant-killers themselves, at Plainmoor.

They are hoping to go one step further too, Danny Stevens emerging after scoring two of today's goals to welcome the prospect of another home tie - against either Cheltenham or Brighton.

'It's at home, so I don't see why we can't get another win,' he told the BBC, fancying his team's chances of adding a Coca-Cola League One scalp to that of League Two Yeovil.

Elsewhere, Blue Square North Barrow's reward for earning a replay against League One strugglers Bournemouth is the prospect of what would be a second tough trip south, to face Millwall - currently one place and one point above the Cherries in their own league campaign.

The pick of the remaining ties revealed this afternoon sees a derby trip to League One Swindon for Blue Square Premier Forest Green Rovers if they can come through their replay at Rotherham, after Sunday's 2-2 draw.

There is a home tie for Unibond One North Harrogate Railway against League Two strugglers Mansfield - and a trip to either in-form League Two side Hereford or still more formidable Leeds for Hartlepool, 6-0 winners at Gainsborough today.

League One table-toppers Carlisle, the Cup's highest-placed team at this stage, will travel to Huddersfield - if they can win their replay at Grimsby.

Horsham lie in wait for League One high-fliers Swansea, who came through a scare against Billericay on Saturday.

Remaining non-league hopes will rest on Staines, at home to Peterborough if they can first beat Stockport; Havant and Waterlooville's trip to Notts County; Kidderminster's trek across country to Dagenham & Redbridge; Rushden & Diamonds' pairing away to either Orient or Bristol Rovers; Burton at home to Barnet; Exeter up at Bury - and Chasetown's short west midlands jaunt to Port Vale.

• Oxford Utd v Southend
• Swindon v Forest Green/Rotherham
• Oldham/Doncaster v Crewe
• Darlington/Northampton v Walsall
• Cambridge Utd v Weymouth
• Millwall v Barrow/Bournemouth
• Stockport/Staines v Peterborough
• Bradford v Tranmere
• Torquay v Cheltenham/Brighton
• Notts Co v Havant & Waterlooville
• Dagenham & Redbridge v Kidderminster
• Port Vale v Chasetown
• Leyton Orient/Bristol R v Rushden & Diamonds
• Huddersfield v Carlisle/Grimsby
• Burton v Barnet
• Bury v Exeter
• Luton/Brentford v Lincoln/Nottm Forest
• Horsham v Swansea
• Hereford/Leeds v Hartlepool
• Harrogate Railway v Mansfield

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.