Previous
Dinamo Moscow
PSV Eindhoven
ESPN3 3:00 PM GMT
Game Details
Krasnodar
Everton
ESPN3 4:00 PM GMT
Game Details
Feyenoord Rotterdam
Standard Liege
ESPN3 5:00 PM GMT
Game Details
Rijeka
Sevilla FC
5:00 PM GMT
Game Details
VfL Wolfsburg
Lille
5:00 PM GMT
Game Details
Slovan Bratislava
Napoli
5:00 PM GMT
Game Details
Sparta Prague
BSC Young Boys
5:00 PM GMT
Game Details
AaB
Rio Ave
5:00 PM GMT
Game Details
Dynamo Kiev
Steaua Bucuresti
5:00 PM GMT
Game Details
Dinamo Minsk
Fiorentina
5:00 PM GMT
Game Details
Guingamp
PAOK Salonika
5:00 PM GMT
Game Details
KSC Lokeren
Metalist Kharkiv
5:00 PM GMT
Game Details
Trabzonspor
Legia Warsaw
5:00 PM GMT
Game Details
FC Zürich
Borussia Monchengladbach
7:05 PM GMT
Game Details
Villarreal
Apollon Limassol
ESPN3 7:05 PM GMT
Game Details
HJK Helsinki
Club Brugge
7:05 PM GMT
Game Details
Torino
FC Copenhagen
ESPN3 7:05 PM GMT
Game Details
Asteras Tripoli
Partizan Belgrade
7:05 PM GMT
Game Details
Tottenham Hotspur
Besiktas
7:05 PM GMT
Game Details
Celtic
Dinamo Zagreb
7:05 PM GMT
Game Details
FK Astra Giurgiu
SV Salzburg
7:05 PM GMT
Game Details
Estoril
Panathinaikos
7:05 PM GMT
Game Details
Internazionale
FK Qarabag
ESPN3 7:05 PM GMT
Game Details
St Etienne
Dnipro Dnipropetrovsk
7:05 PM GMT
Game Details
Philadelphia Union
Chicago Fire
ESPN2 12:00 AM GMT
Game Details
Toluca
Guadalajara
1:00 AM GMT
Game Details
Douglas Haig
Argentinos Juniors
10:10 PM GMT
Game Details
Ferro Carril Oeste
San Martín de San Juan
11:00 PM GMT
Game Details
Palmeiras
Chapecoense AF
10:30 PM GMT
Game Details
Cienciano del Cusco
San Martin
4:00 PM GMT
Game Details
Sport Huancayo
Juan Aurich
6:15 PM GMT
Game Details
UTC
Melgar
8:45 PM GMT
Game Details
Alianza Lima
San Simón
12:30 AM GMT
Game Details
Rubio Ñú
12 de Octubre
9:00 PM GMT
Game Details
Cerro Porteño
Sol de América
11:00 PM GMT
Game Details
Bolívar
Universitario de Pando
7:00 PM GMT
Game Details
Nacional Potosí
Real Potosí
12:00 AM GMT
Game Details
Universitario de Sucre
Sport Boys Warnes
12:00 AM GMT
Game Details
Blooming
Wilstermann
12:30 AM GMT
Game Details
Deportes Quindío
Independiente Santa Fe
12:30 AM GMT
Leg 1
Game Details
Atlético Nacional
Deportes Tolima
12:45 AM GMT
Leg 1
Game Details
Next
 Posted by ESPN Staff
Dec 22, 2006

Aussie sides face tough Champions League debuts

KUALA LUMPUR, Dec 22 (Reuters) ­- Adelaide United and Sydney FC face difficult routes to the quarter-finals as Australian clubs debut in the Asian Champions League competition next year.

In the draw made here on Friday, Premiership winners Adelaide were handed trips to Vietnam, South Korea and China while A-League champions Sydney must travel to Japan, China and Indonesia.

Adelaide chief executive officer Michael Petrillo was satisfied after his side were placed in Group G against Vietnam's Long An, South Korea's Seongnam Ilhwa and China's Shandong Luneng.

'It's an exciting time for us going into Asia and getting used to new conditions,' he told Reuters. 'It would be difficult no matter who we got in the draw.

'Shandong and Seongnam are very good sides while we don't know much about the Vietnamese.'

Sydney are in Group E with Japan's Urawa Reds, China's Shanghai Shenhua and Persik Kediri, of Indonesia.

The top team from each of the seven preliminary groups advance to the quarter-finals, where they are joined by defending champions Chonbuk Motors, of South Korea.

The opening round of matches start on March 7 next year. It will be the first time Australian clubs play in Asia's premier club competition since joining the Asian Football Confederation earlier this year.

Shuzo Nakamura, general manager of J.League side Urawa Reds, said his team are ready to face Sydney.

'We had our training camp in Sydney this year,' he said. 'There's no jet-lag, we know the conditions and we are looking forward to playing them.'

Last year's runners-up, Syria's Al Karame, have been thrown together with Uzbekistan's Neftchi, Iraq's Al-Najaf and Al-Sadd, of Qatar, in Group C.

Inaugural 2003 winners, United Arab Emirates' Al Ain, are in Group D with Syria's Al-Ittihad, Sepahan, of Iran, and Saudi Arabians Al-Shabab.

Group A comprises Al Arabi SC (Kuwait), Al-Wahda (UAE), Al-Rayyan SC (Qatar) and Al-Zawar'a (Iraq).

Uzbekistan double winners Pakhtakor, Kuwait SC, Al-Hilal (Saudi Arabia) and Esteghlal (Iran) make up Group B while Group F features Bangkok University (Thailand), Kawasaki Frontale (Japan), Arema Malang (Indonesia) and Chunnam Dragons (South Korea).

The two-legged final is scheduled for November 2 and 9, 2007.