Featured Matches
Previous
St Patricks
Legia Warsaw
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
San Jose
Chicago
2:30 AM GMT
Game Details
FC Zürich
FC Thun
5:45 PM GMT
Game Details
San Lorenzo
Bolívar
10:45 PM GMT
Leg 1
Game Details
Arsenal de Sarandí
Instituto de Córdoba
9:30 PM GMT
Game Details
Washington Spirit
Portland Thorns FC
11:00 PM GMT
Game Details
Aktobe Lento
Dinamo Tbilisi
3:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
FK Ventspils
Malmo FF
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
HJK Helsinki
Rabotnicki Kometal
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Steaua Bucuresti
Stromsgodset
5:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
NK Maribor
Zrinjski Mostar
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
St Patricks
Legia Warsaw
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
FC Aarau
FC Sion Sitten
5:45 PM GMT
Game Details
FC Zürich
FC Thun
5:45 PM GMT
Game Details
San Jose
Chicago
2:30 AM GMT
Game Details
San Antonio Scorpions
Carolina RailHawks
12:30 AM GMT
Game Details
San Lorenzo
Bolívar
10:45 PM GMT
Leg 1
Game Details
Arsenal de Sarandí
Instituto de Córdoba
9:30 PM GMT
Game Details
Godoy Cruz de Mendoza
Defensa y Justicia
12:30 AM GMT
Game Details
Ceará
Chapecoense AF
10:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Avaí
Palmeiras
10:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
ABC
Novo Hamburgo
10:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
Santa Cruz FC
Botafogo da Paraiba
1:00 AM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
AA Ponte Preta
CR Vasco da Gama
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Corinthians
Bahia
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Alianza Lima
Sport Huancayo
1:00 AM GMT
Game Details
U. Católica
Mushuc Runa
Postp
Game Details
Emelec
Deportivo Quito
Postp
Game Details
Independiente del Valle
Club Deportivo Cuenca
Postp
Game Details
Olmedo
El Nacional
Postp
Game Details
Liga de Loja
LDU Quito
Postp
Game Details
Manta F.C.
Barcelona
Postp
Game Details
Albirex Niigata
FC Tokyo
10:00 AM GMT
Game Details
Gamba Osaka
Shimizu S-Pulse
10:00 AM GMT
Game Details
Kashima Antlers
Omiya Ardija
10:00 AM GMT
Game Details
Sagan Tosu
Kawasaki Frontale
10:00 AM GMT
Game Details
Sanfrecce Hiroshima
Kashiwa Reysol
10:00 AM GMT
Game Details
Tokushima Vortis
Urawa Red Diamonds
10:00 AM GMT
Game Details
Vantforet Kofu
Cerezo Osaka
10:00 AM GMT
Game Details
Vegalta Sendai
Nagoya Grampus Eight
10:00 AM GMT
Game Details
Yokohama F. Marinos
Vissel Kobe
10:30 AM GMT
Game Details
Washington Spirit
Portland Thorns FC
11:00 PM GMT
Game Details
Next
 Posted by ESPN Staff
Nov 13, 2006

America, UNAM qualify, Guadalajara to play off

MEXICO CITY, Nov 12 (Reuters) - Mexico City pair America and UNAM qualified for the quarter-finals of the Mexican championship at the weekend, and Guadalajara, the country's most popular club, earned a place in the playoffs.

UNAM thrashed UANL 5-0 to finish top of Group Three with 29 points ahead of America, 2-1 winners over Morelia, on goal difference.

Argentine trio Ariel Gonzalez, Ariel Lopez and Ignacio Scocco shared three goals for the Pumas, while Mexicans Marco Antonio Palacios and Jose Luis Lopes scored the others.

UANL, the Tigers, were the only one of Mexico's major teams who failed to qualify.

America needed a 78th-minute winner from Paraguay striker Salvador Cabanas to overcome Morelia.

The first two goals came in the opening 10 minutes as former Argentine forward Claudio Lopez put America in front and Colombian striker Luis Gabriel Rey replied almost immediately.

The 18 teams play each other once in the qualifying stage but are divided into three groups of six.

The top two teams in each group qualify directly for the quarter-finals and the four best of the remaining sides, regardless of group, play off for two more places.

Cruz Azul, who finished top of Group One, were the only team guaranteed a quarter-final place before the weekend.

The Blue Machine completed their campaign by beating Santos Laguna 1-0 with a goal by Argentine forward Cesar Delgado.

Atlas joined them when a 1-1 draw at Queretaro guaranteed them second spot in Group One. An 86th-minute equaliser from substitute Rafael Murguia gave Atlas a point after Argentine Mauro Gerk had put the White Roosters in front early in the second half.

Monterrey and defending champions Pachuca qualified from Group Two, Monterrey beating Toluca 2-1 while Pachuca were held 2-2 by Atlante.

Toluca (27 points), Guadalajara (26), Veracruz (26) and Chiapas (23) went into the playoffs.

Guadalajara, who formed the backbone of Mexico's World Cup squad and do not field foreign players, beat Chiapas 1-0 with a goal by defender Francisco Rodriguez four minutes before halftime.

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.