Featured Matches
Previous
St Patricks
Legia Warsaw
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
San Jose
Chicago
2:30 AM GMT
Game Details
FC Zürich
FC Thun
5:45 PM GMT
Game Details
San Lorenzo
Bolívar
10:45 PM GMT
Leg 1
Game Details
Arsenal de Sarandí
Instituto de Córdoba
9:30 PM GMT
Game Details
Washington Spirit
Portland Thorns FC
11:00 PM GMT
Game Details
Aktobe Lento
Dinamo Tbilisi
3:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 0
Game Details
FK Ventspils
Malmo FF
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
HJK Helsinki
Rabotnicki Kometal
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Steaua Bucuresti
Stromsgodset
5:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 0
Game Details
NK Maribor
Zrinjski Mostar
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
St Patricks
Legia Warsaw
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
FC Aarau
FC Sion Sitten
5:45 PM GMT
Game Details
FC Zürich
FC Thun
5:45 PM GMT
Game Details
San Jose
Chicago
2:30 AM GMT
Game Details
San Antonio Scorpions
Carolina RailHawks
12:30 AM GMT
Game Details
San Lorenzo
Bolívar
10:45 PM GMT
Leg 1
Game Details
Arsenal de Sarandí
Instituto de Córdoba
9:30 PM GMT
Game Details
Godoy Cruz de Mendoza
Defensa y Justicia
12:30 AM GMT
Game Details
Ceará
Chapecoense AF
10:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Avaí
Palmeiras
10:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
ABC
Novo Hamburgo
10:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
Santa Cruz FC
Botafogo da Paraiba
1:00 AM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
AA Ponte Preta
CR Vasco da Gama
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Corinthians
Bahia
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Alianza Lima
Sport Huancayo
1:00 AM GMT
Game Details
U. Católica
Mushuc Runa
Postp
Game Details
Emelec
Deportivo Quito
Postp
Game Details
Independiente del Valle
Club Deportivo Cuenca
Postp
Game Details
Olmedo
El Nacional
Postp
Game Details
Liga de Loja
LDU Quito
Postp
Game Details
Manta F.C.
Barcelona
Postp
Game Details
Albirex Niigata
FC Tokyo
10:00 AM GMT
Game Details
Gamba Osaka
Shimizu S-Pulse
10:00 AM GMT
Game Details
Kashima Antlers
Omiya Ardija
10:00 AM GMT
Game Details
Sagan Tosu
Kawasaki Frontale
10:00 AM GMT
Game Details
Sanfrecce Hiroshima
Kashiwa Reysol
10:00 AM GMT
Game Details
Tokushima Vortis
Urawa Red Diamonds
10:00 AM GMT
Game Details
Vantforet Kofu
Cerezo Osaka
10:00 AM GMT
Game Details
Vegalta Sendai
Nagoya Grampus Eight
10:00 AM GMT
Game Details
Yokohama F. Marinos
Vissel Kobe
10:30 AM GMT
Game Details
Washington Spirit
Portland Thorns FC
11:00 PM GMT
Game Details
Next
 Posted by ESPN Staff
Sep 17, 2006

Australia face tough first Asian Olympic campaign

KUALA LUMPUR, Sept 17 (Reuters) - Australia face a tricky first Olympic qualifying campaign in Asia after being drawn with Iran and Saudi Arabia following a preliminary game.

The unseeded Australians must first beat Taiwan in a two-leg preliminary tie in February in order to go on to Group D.

A total of 24 teams, including the 14 seeded sides, will be divided into six groups in the second round of qualifiers for the 2008 Beijing Olympics, from Feb. 28 to June 6 next year.

The top two from each group advance to the final round of Asian qualifiers from Aug. 22 to Nov. 21 to determine the three teams who will go to China.

Australia have appeared in every Olympic soccer tournament since 1988 but will be attempting to qualify for the first time since joining ditching Oceania and joining the Asian Football Confederation (AFC) in January.

'It's a massive challenge and one that we will be looking forward too,' Australia coach Graham Arnold told reporters. 'This is part of the benefit of moving to the Asian confederation.'

Jordan and Kyrgyzstan will also face each other for the right to play in Group D.

Bahrain, Kuwait and Qatar are the seeded teams in Group A with Japan, Malaysia and Syria seeded in Group B.

'In terms of time difference and travel it's not such a bad group for us,' Japan's Olympic coach Yasuharu Sorimachi said. 'We have prepared well and will look to get off to a strong start.'

Group C's seeded teams are Iran and Lebanon while Group F involves South Korea and United Arab Emirates alongside the two preliminary winners.

North Korea will also be taking part in the Olympic qualifying as one of the seeded teams in Group E alongside Iraq.

Second-round qualifying groups:

Group A: Bahrain, Kuwait, Qatar, Singapore or Pakistan

Group B: Japan, Malaysia, Syria, Hong Kong or Bangladesh

Group C: Oman, Lebanon, Vietnam or Afghanistan, Indonesia or Maldives

Group D: Iran, Saudi Arabia, Jordan or Kyrgyzstan, Australia or Taiwan

Group E: Iraq, North Korea, Turkmenistan or Thailand, Myanmar or India

Group F: South Korea, UAE, Uzbekistan or Tajikistan, Yemen or Palestine

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.