Featured Matches
Previous
Real Salt Lake
Montreal Impact
2:00 AM GMT
Game Details
AC Milan
Olympiakos
12:00 AM GMT
Game Details
Vélez Sarsfield
Estudiantes de Caseros
10:15 PM GMT
Game Details
FC Groningen
Aberdeen
0
1
LIVE 26'
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
Sligo
Rosenborg
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Stjarnan
Motherwell
7:15 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 2
Game Details
Shakhter Karagandy
FK Atlantas
3
0
FT
Leg 2. Aggregate: 3 - 0
Game Details
Shakhter Karagandy
FK Atlantas
3
0
FT
Leg 2. Aggregate: 3 - 0
Game Details
Hapoel Be'er Sheva
RNK Split
0
0
FT
Leg 2. Aggregate: 1 - 2
Game Details
MyPa
Dinamo Minsk
0
0
FT
Leg 2. Aggregate: 0 - 3
Game Details
Omonia Nicosia
FK Buducnost Podgorica
0
0
FT
Leg 2. Aggregate: 2 - 0
Game Details
Haugesund
FK Sarajevo
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 0
Game Details
Kuban Krasnodar
Sillamae Kalev
5
0
FT
Leg 2. Aggregate: 9 - 0
Game Details
Inter Baku
Elfsborg
0
1
LIVE 90'
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
IFK Goteborg
Györi ETO FC
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 3 - 0
Game Details
Lech Poznan
Kalju
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Liberec
MFK Kosice
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 0
Game Details
Tromso
Víkingur Gøta
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
KS Flamurtari Vlorë
Petrolul Ploiesti
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 2
Game Details
SV Grödig Amateure
Cukaricki Belgrade
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 4 - 0
Game Details
Chikhura Sachkhere
Bursaspor
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
AIK Solna
Linfield
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
Zimbru Chisinau
CSKA Sofia
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Shakhter Soligorsk
Derry City
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 0
Game Details
FC Vaduz
Ruch Chorzow
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 3
Game Details
Hapoel Tel Aviv
Astana 1964
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 3
Game Details
Esbjerg FB
Kairat Almaty
5:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
FC Spartak Trnava
FC Zestafoni
5:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
FC Groningen
Aberdeen
0
1
LIVE 26'
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
FC Zorya Luhansk
Laci
5:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 3 - 0
Game Details
Sligo
Rosenborg
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Zawisa Bydgoszcz
S.V. Zulte Waregem
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Vojvodina
AS Trencin
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 4
Game Details
Asteras Tripolis
RoPS
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
Hajduk Split
Dundalk
6:15 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 0
Game Details
ND Gorica
Molde
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 4
Game Details
Jagodina
CFR Cluj-Napoca
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
NK Koper
Neftchi Baku PFC
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Ferencvaros
Rijeka
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 1
Game Details
Siroki Brijeg
Mlada Boleslav
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 2
Game Details
Diosgyor VTK
PFC Litex Lovech
6:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Crusaders
Brommapojkarna
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 4 - 0
Game Details
St Johnstone
FC Luzern
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
St. Pölten
Botev Plovdiv
7:05 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 2
Game Details
FH Hafnarfjordur
Neman Grodno
7:15 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Stjarnan
Motherwell
7:15 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 2
Game Details
Real Salt Lake
Montreal Impact
2:00 AM GMT
Game Details
Vélez Sarsfield
Estudiantes de Caseros
10:15 PM GMT
Game Details
Sport
Paysandu SC
10:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 2
Game Details
AC Milan
Olympiakos
12:00 AM GMT
Game Details
Next
 Posted by ESPN Staff
Jan 12, 2006

LuaLua to lead DR Congo squad at Nations Cup

CAIRO, Jan 12 (Reuters) - Lomana LuaLua will lead the Democratic Republic of Congo's 23-man squad at the African Nations Cup finals, coach Claude LeRoy announced on Wednesday.

LuaLua takes over as skipper for the second successive tournament from the injured Shabani Nonda.

LeRoy finalised his selection after the 3-0 defeat by Morocco in a warm-up friendly in Rabat on Monday.

Injury to German-based midfielder Cedric Makiadi saw him miss out on a trip to the finals and Leroy also dropped Israeli-based Alain Masudi from the final selection.

Congo are in Group B at the Nations Cup along with Cameroon and two World Cup finalists Angola and Togo.

Goalkeepers: Francis Chansa (Orlando Pirates, South Africa), Pascal Kalemba (Telestar, Gabon), Tampungu Dikete (Umtata Bush Bucks, South Africa).

Defenders: Gladys Bokese (Daring Club Motema Pembe), Herita Ilunga (St Etienne, France), Tshimalanga Kabundi (TP Mazembe Englebert), Christian Fuanda Kinkela (Amiens, France), Mayasisilwa Lubanzadio (SC Cilu), Cyrille Mubiala (Ajax Cape Town, South Africa), Dituabanza Nsumbu (AS V Club), Tshinyama Tshiolola (Ajax Cape Town, South Africa)

Midfielders: Ngasanya Ilongo (Daring Club Motema Pembe), Jean-Paul Kamudimba (Grimsby Town, England), Ngandu Kasongo (TP Mazembe Englebert), Franck Matingou (Bastia, France), Zola Matumona (AS V Club), Tresor Mputu (TP Mazembe Englebert), Mbuta Mbala (Yverdon, Switzerland), Marcel Mbayo (Sakaryaspor, Turkey), Mutamba Milambo (Le Havre, France)

Strikers: Lomana LuaLua (Portsmouth, England), Blaise Mbele (Orlando Pirates, South Africa), Kabamba Musasa (Istanbulspor, Turkey).

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.