Previous
Leicester City
Manchester United
5
3
LIVE 90'
Game Details
Tottenham Hotspur
West Bromwich Albion
0
1
LIVE 90' +2'
Game Details
Everton
Crystal Palace
3:00 PM GMT
Game Details
Manchester City
Chelsea
3:00 PM GMT
Game Details
Levante
Barcelona
7:00 PM GMT
Game Details
VfL Wolfsburg
Bayer Leverkusen
2
1
LIVE HT
Game Details
Toronto FC
Chivas USA
7:00 PM GMT
Game Details
Leicester City
Manchester United
5
3
LIVE 90'
Game Details
Tottenham Hotspur
West Bromwich Albion
0
1
LIVE 90' +2'
Game Details
Everton
Crystal Palace
3:00 PM GMT
Game Details
Manchester City
Chelsea
3:00 PM GMT
Game Details
Real Sociedad
Almeria
1
2
FT
Game Details
Villarreal
Rayo Vallecano
3:00 PM GMT
Game Details
Cordoba
Sevilla FC
5:00 PM GMT
Game Details
Levante
Barcelona
7:00 PM GMT
Game Details
VfL Wolfsburg
Bayer Leverkusen
2
1
LIVE HT
Game Details
FC Cologne
Borussia Monchengladbach
3:30 PM GMT
Game Details
Chievo Verona
Parma
2
3
FT
Game Details
AS Roma
Cagliari
2
0
LIVE 60'
Game Details
Genoa
Lazio
0
0
LIVE 60'
Game Details
Sassuolo
Sampdoria
0
0
LIVE 65'
Game Details
Atalanta
Fiorentina
4:00 PM GMT
Game Details
Udinese
Napoli
4:00 PM GMT
Game Details
Palermo
Internazionale
6:45 PM GMT
Game Details
Torino
Hellas Verona
6:45 PM GMT
Game Details
Lille
Montpellier
0
0
FT
Game Details
AS Monaco
Guingamp
3:00 PM GMT
Game Details
Lens
St Etienne
3:00 PM GMT
Game Details
Paris Saint-Germain
Lyon
7:00 PM GMT
Game Details
Dundee
Dundee United
1
4
FT
Game Details
Celtic
Motherwell
0
1
LIVE 19'
Game Details
Osasuna
Mallorca
6
4
FT
Game Details
Girona
Real Betis
3:00 PM GMT
Game Details
Leganes
Racing Santander
4:15 PM GMT
Game Details
Real Valladolid
Tenerife
6:00 PM GMT
Game Details
Albacete
Numancia
7:00 PM GMT
Game Details
FC Union Berlin
RB Leipzig
2
1
FT
Game Details
Fortuna Düsseldorf
Heidenheimer SB
3
2
FT
Game Details
Karlsruhe
Nurnberg
3
0
FT
Game Details
SC Heracles Almelo
Twente Enschede
1
4
FT
Game Details
AZ Alkmaar
PEC Zwolle
1
0
FT
Game Details
Feyenoord Rotterdam
Ajax Amsterdam
0
1
FT
Game Details
PSV Eindhoven
Cambuur Leeuwarden
4
0
FT
Game Details
FC Utrecht
FC Groningen
2:45 PM GMT
Game Details
Belenenses
Maritimo
3:00 PM GMT
Game Details
Rio Ave
Arouca
3:00 PM GMT
Game Details
Benfica
Moreirense
4:00 PM GMT
Game Details
Gil Vicente
Sporting Lisbon
5:00 PM GMT
Game Details
FC Porto
Boavista
7:15 PM GMT
Game Details
CSKA Moscow
Lokomotiv Moscow
1
0
FT
Game Details
Kasimpasa
Karabukspor
2
1
FT
Game Details
Sivasspor
Konyaspor
2:00 PM GMT
Game Details
Eskisehirspor K
Genclerbirligi
5:00 PM GMT
Game Details
Fenerbahce
Gaziantepspor
5:00 PM GMT
Game Details
Odense BK
Sonderjyske
1
1
FT
Game Details
AIK
Halmstad
0
1
LIVE HT
Game Details
Kalmar FF
Djurgarden
0
1
LIVE 58'
Game Details
Mjallby
Elfsborg
1
0
LIVE 55'
Game Details
Malmo FF
Helsingborg
3:30 PM GMT
Game Details
IFK
Gefle IF
Postp
Game Details
Viking FK
IK Start
0
0
LIVE HT
Game Details
SK Brann
Sandnes Ulf
3:00 PM GMT
Game Details
Aalesund
Stabaek
4:00 PM GMT
Game Details
Lillestrom
Odd Grenland
4:00 PM GMT
Game Details
Sarpsborg FK
Sogndal
4:00 PM GMT
Game Details
Haugesund
Rosenborg
6:00 PM GMT
Game Details
Toronto FC
Chivas USA
7:00 PM GMT
Game Details
Toluca
Monterrey
5:00 PM GMT
Game Details
Guadalajara
Queretaro
10:00 PM GMT
Game Details
FC Edmonton
Tampa Bay Rowdies
ESPN3 8:00 PM GMT
Game Details
Rosario Central
Arsenal de Sarandí
7:00 PM GMT
Game Details
Banfield
Boca Juniors
9:15 PM GMT
Game Details
River Plate
Independiente
12:30 AM GMT
Game Details
Boca Unidos
Aldosivi
7:00 PM GMT
Game Details
All Boys
Temperley
7:00 PM GMT
Game Details
Crucero del Norte
Sarmiento de Junín
8:15 PM GMT
Game Details
Instituto de Córdoba
Nueva Chicago
11:00 PM GMT
Game Details
Atlético Tucumán
Sp. Belgrano
11:00 PM GMT
Game Details
Corinthians
São Paulo
7:00 PM GMT
Game Details
Cruzeiro
Atlético MG
7:00 PM GMT
Game Details
EC Vitória
Bahia
7:00 PM GMT
Game Details
Flamengo
Fluminense FC
7:00 PM GMT
Game Details
Sport
Coritiba FBC
7:00 PM GMT
Game Details
Goiás EC
Palmeiras
9:30 PM GMT
Game Details
Gremio
Chapecoense AF
9:30 PM GMT
Game Details
Santos FC
Figueirense FC
9:30 PM GMT
Game Details
Racing (U)
Tacuarembó FC
1:30 PM GMT
Game Details
Danubio F.C.
Rentistas
6:00 PM GMT
Game Details
Defensor Sporting
Juventud
6:30 PM GMT
Game Details
Wanderers
Rampla Juniors
6:30 PM GMT
Game Details
Atenas
Nacional
7:00 PM GMT
Game Details
Alianza Petrolera
Aguilas Doradas
8:15 PM GMT
Game Details
Envigado
Independiente Santa Fe
10:30 PM GMT
Game Details
Uniautonoma
Atlético Nacional
10:30 PM GMT
Game Details
Deportivo Cali
Fortaleza CE
12:30 AM GMT
Game Details
Cienciano del Cusco
Inti Gas Deportes
4:00 PM GMT
Game Details
Los Caimanes
Melgar
6:15 PM GMT
Game Details
Alianza Lima
San Martin
9:00 PM GMT
Game Details
Rubio Ñú
Olimpia
8:30 PM GMT
Game Details
Sol de América
Nacional
9:00 PM GMT
Game Details
Libertad
12 de Octubre
10:45 PM GMT
Game Details
El Nacional
Liga de Loja
4:00 PM GMT
Game Details
Olmedo
LDU Quito
5:00 PM GMT
Game Details
Club Deportivo Cuenca
Barcelona
6:00 PM GMT
Game Details
Emelec
Mushuc Runa
10:00 PM GMT
Game Details
Atlético Venezuela
Deportivo Petare
8:30 PM GMT
Game Details
Llaneros
Carabobo
8:30 PM GMT
Game Details
Portuguesa
Deportivo Anzoategui
8:30 PM GMT
Game Details
Trujillanos
Estudiantes de Mérida
8:30 PM GMT
Game Details
Aragua
Zamora
9:30 PM GMT
Game Details
Deportivo Táchira
Tucanes
9:30 PM GMT
Game Details
Mineros
Deportivo La Guaira
9:30 PM GMT
Game Details
Sport Boys Warnes
Bolívar
7:00 PM GMT
Game Details
Universitario de Pando
San José
7:00 PM GMT
Game Details
Real Potosí
Wilstermann
7:30 PM GMT
Game Details
Oriente Petrolero
Nacional Potosí
11:00 PM GMT
Game Details
Next
Dec 3, 2013

FIFA confirms pots for World Cup draw

Spain prepare for the 2014 World Cup Draw which will take place on Friday.

FIFA confirmed the pots for Friday's World Cup draw on Tuesday, putting the seeded teams in Pot 1, the African and South American teams in Pot 2, the CONCACAF and Asian teams in Pot 3 and the remaining nine European teams in Pot 4.

Johnson: The Pot X Factor
• Duarte: Brazil's big problems
• Delaney: Groups of death

To make the number in each pot equal, at the start of the draw one of the nine European teams will be drawn into Pot 2, and will definitely face one of the seeded South American sides.

Eight teams were seeded -- host Brazil and the top seven in FIFA’s October rankings -- and the other 24 teams were placed in pots based on "geographic and sports criteria."

At Friday’s draw, one team from each pot will be placed in each of the eight World Cup groups.

The draw will be organised so that there will be no more than two European teams in any group of four countries, and all the South American teams will be kept apart.

Pot 1 includes Brazil, Argentina, Colombia, Uruguay, Spain, Germany, Belgium and Switzerland.

The countries in Pot 2 are the unseeded South American countries and the qualifiers from Africa: Algeria, Cameroon, Chile, Ivory Coast, Ecuador, Ghana and Nigeria.

Pot 3 is made up of the teams from Asia and and north and central America: Australia, Costa Rica, Honduras, Iran, Japan, Korea Republic, Mexico, USA.

In Pot 4 there are nine unseeded European teams: Bosnia-Herzegovina, Croatia, England, France, Greece, Italy, Netherlands, Portugal, Russia.

DRAW PROCEDURES (from FIFA.com)
 
1.In order to create an even flow to the draw as Pots 1-4 are emptied, we begin by drawing one ball from Pot 4 (containing a European team) and placing it into Pot 2 to achieve an equal balance of eight teams in each pot
 
2.Pot 1 will then be emptied beginning with Brazil; teams will be allocated to position 1 of Groups A through H sequentially
 
3.With the addition of the European team to Pot 2, Pot 2 will contain teams from three different qualification zones. With teams from three zones in the same pot, we increase the risk of inadvertently violating the principle of geographic separation. In order to ensure we do not mistakenly end up with three European teams in the same Group, the following mechanism will be implemented:
 
- The four seeded South American teams will be placed in an ancillary pot – Pot X
- One of the four teams will be drawn
The Group of the South American which is drawn will determine the Group which the European team from Pot 2 will join Final Draw Procedures
 
4.Pot 2 will then be emptied, beginning with the European ball:
 
- The European team will join Group of South American team drawn from Pot X
- The remaining teams will be allocated to Groups A through H sequentially
(Note: Groups may be skipped to respect principle of geographic separation; e.g. Chile and Ecuador may not be drawn into Groups with seeded South American teams)
 
5.Pots 3 and 4 will then be emptied in order
 
6.The positions within Groups A through H will be drawn for all teams of Pots 2, 3 and 4.

 

 

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.