Featured Matches
Previous
Internazionale
Manchester United
11:30 PM GMT
Game Details
Real Madrid
AS Roma
1:15 AM GMT
Game Details
Recreativo Huelva
Sunderland
7:00 PM GMT
Game Details
Sparta Prague
Malmo FF
5:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
Sparta Prague
Malmo FF
5:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
Slovan Bratislava
Sheriff Tiraspol
6:15 PM GMT
Leg 1
Game Details
Debrecen
BATE Borisov
6:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
Wealdstone
Wycombe Wanderers
2:00 PM GMT
Game Details
Frickley Athletic
Scunthorpe XI
6:00 PM GMT
Game Details
Exeter City
Swansea City
6:15 PM GMT
Game Details
Alfreton Town
Rotherham United
6:30 PM GMT
Game Details
Burton Albion
Derby County
6:30 PM GMT
Game Details
Lincoln City
Mansfield Town
6:30 PM GMT
Game Details
Newport County
Coventry City
6:30 PM GMT
Game Details
Notts County
Birmingham City
6:30 PM GMT
Game Details
Portsmouth
AFC Bournemouth
6:30 PM GMT
Game Details
Stevenage
Reading
6:30 PM GMT
Game Details
Altrincham
Accrington Stanley
6:45 PM GMT
Game Details
Cambridge United
Milton Keynes Dons
6:45 PM GMT
Game Details
Cheltenham Town
Bristol City
6:45 PM GMT
Game Details
Concord Rangers
Dagenham & Redbridge
6:45 PM GMT
Game Details
Dumbarton
Carlisle United
6:45 PM GMT
Game Details
Hyde
Burnley XI
6:45 PM GMT
Game Details
Kidderminster Harriers
Shrewsbury Town
6:45 PM GMT
Game Details
Leyton Orient
Queens Park Rangers
6:45 PM GMT
Game Details
Luton Town
Colchester United
6:45 PM GMT
Game Details
Margate
Barnet
6:45 PM GMT
Game Details
Oxford United
Wolverhampton Wanderers
6:45 PM GMT
Game Details
Preston North End
Burnley
6:45 PM GMT
Game Details
Sheffield United
Huddersfield Town
6:45 PM GMT
Game Details
Southend United
Ipswich Town
6:45 PM GMT
Game Details
Recreativo Huelva
Sunderland
7:00 PM GMT
Game Details
Valerenga
Stabaek
5:00 PM GMT
Game Details
Defensor Sporting
Nacional
12:15 AM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 2
Game Details
Náutico
Icasa
10:00 PM GMT
Game Details
Portuguesa de Desportos
Oeste
12:00 AM GMT
Game Details
Internazionale
Manchester United
11:30 PM GMT
Game Details
Real Madrid
AS Roma
1:15 AM GMT
Game Details
Cienciano del Cusco
Alianza Lima
8:30 PM GMT
Game Details
Next
 Posted by ESPN Staff
Jul 19, 2013

Swansea to face Hibs or Malmo

Swansea will face Scottish side Hibernian or Malmo of Sweden in the third qualifying round of the Europa League as the Welsh club return to European competition for the first time in 22 years.

The Swans qualified for continental competition through their Capital One Cup triumph over Bradford at Wembley, and Michael Laudrup's side have been rewarded with a pair of potentially tricky opponents.

If there is to be an all-British clash, Hibs will have to overcome a 2-0 first-leg deficit when they host Malmo in the return leg of their second qualifying round contest at Easter Road next Thursday.

Two-time Europa League winners Sevilla, meanwhile, will host Mladost Podgorica or FK Senica in this year's tournament.

The Spanish club, who won the competition under Juande Ramos in both 2005 and 2006, will play the winner of a clash between Montenegrin side Mladost or Slovakian outfit Senica, whose second-round first-leg encounter finished 2-2 last night.

Italian hopefuls Udinese will visit either Irtysh or Siroki Brijeg. Kazakh club Irtysh hold a 3-2 advantage over Siroki Brijeg, who hail from south-west Bosnia-Herzegovina, while German side Stuttgart face a trip to Zrinski or Botev Plovdiv.

The third-round ties will be played over two legs on August 1 and 8 with clubs including Tottenham, Fiorentina and Feyenoord entering the competition at the following stage.

Europa League third qualifying round draw

Information from the Press Association was used in this report.

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.