UEFA Champions League
Previous
Aktobe Lento
Dinamo Tbilisi
3:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 0
Game Details
FK Ventspils
Malmo FF
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
HJK Helsinki
Rabotnicki Kometal
4:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
Steaua Bucuresti
Stromsgodset
5:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 0
Game Details
NK Maribor
Zrinjski Mostar
6:00 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 0 - 0
Game Details
St Patricks
Legia Warsaw
6:45 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
FC Aarau
FC Sion Sitten
5:45 PM GMT
Game Details
FC Zürich
FC Thun
5:45 PM GMT
Game Details
San Jose
Chicago
2:30 AM GMT
Game Details
San Antonio Scorpions
Carolina RailHawks
12:30 AM GMT
Game Details
San Lorenzo
Bolívar
10:45 PM GMT
Leg 1
Game Details
Arsenal de Sarandí
Instituto de Córdoba
9:30 PM GMT
Game Details
Godoy Cruz de Mendoza
Defensa y Justicia
12:30 AM GMT
Game Details
Ceará
Chapecoense AF
10:30 PM GMT
Leg 2. Aggregate: 2 - 1
Game Details
Avaí
Palmeiras
10:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
ABC
Novo Hamburgo
10:30 PM GMT
Leg 1
Game Details
Santa Cruz FC
Botafogo da Paraiba
1:00 AM GMT
Leg 2. Aggregate: 1 - 1
Game Details
AA Ponte Preta
CR Vasco da Gama
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Corinthians
Bahia
1:00 AM GMT
Leg 1
Game Details
Alianza Lima
Sport Huancayo
1:00 AM GMT
Game Details
U. Católica
Mushuc Runa
Postp
Game Details
Emelec
Deportivo Quito
Postp
Game Details
Independiente del Valle
Club Deportivo Cuenca
Postp
Game Details
Olmedo
El Nacional
Postp
Game Details
Liga de Loja
LDU Quito
Postp
Game Details
Manta F.C.
Barcelona
Postp
Game Details
Albirex Niigata
FC Tokyo
0
1
FT
Game Details
Gamba Osaka
Shimizu S-Pulse
4
0
FT
Game Details
Kashima Antlers
Omiya Ardija
2
2
FT
Game Details
Sagan Tosu
Kawasaki Frontale
0
1
FT
Game Details
Sanfrecce Hiroshima
Kashiwa Reysol
5
2
FT
Game Details
Tokushima Vortis
Urawa Red Diamonds
0
2
FT
Game Details
Vantforet Kofu
Cerezo Osaka
0
0
FT
Game Details
Vegalta Sendai
Nagoya Grampus Eight
3
3
FT
Game Details
Yokohama F. Marinos
Vissel Kobe
1
1
FT
Game Details
Washington Spirit
Portland Thorns FC
11:00 PM GMT
Game Details
Next
Dec 6, 2012

Guangzhou facing tough test

Jeonbuk Motors, Urawa Red Diamonds and Guangzhou Evergrande were drawn together in the standout group of the 2013 AFC Champions League draw.

Big-spending Chinese side Guangzhou, managed by World Cup winning Italian boss Marcello Lippi, will face a stern test of their credentials when faced by 2006 winners Jeonbuk and 2007 champions Urawa. Muangthong United complete the tricky looking Group F.

The draw for the 11th annual staging of Asia's premier club competition involved 35 teams from 10 countries being split into eight groups of four. East and West Asian teams were kept apart.

Ulsan Hyundai who won the competition in 2012, and qualified for the Club World Cup, will not be given the chance to defend their title after failing to finish in one of the four spots awarded to the Korean League.

Ulsan are replaced by Suwon Bluewings, who line-up in Group H alongside Australia's Central Coast Mariners and Guizhou Renhe of China and the winner of the Japanese Cup.

J-League champions Sanfrecce Hiroshima return as one of four teams from Japan, and will face off in Group G against 2009 winners Pohang Steelers, Bunyodkor of Uzbekistan and Beijing Guoan of China.

K-League champions FC Seoul are the standout pick from Group E which also includes Japanese side Vegalta Sendai, China's Jiangsu Sainty and the winner of the playoff between Thai side Buriram United and Australia's Brisbane Roar.

The full AFC Champions League draw:

Group A: Al Shabab (Saudi Arabia), Al Jazira (UAE), Tractor Sazi Tabriz (Iran), El Jaish (Qatar).

Group B: Lekhwiya (Qatar), Al Ettifaq (Saudi Arabia), Pakhtakor (Uzbekistan), Sabaye Qom (Iran)/Al Shabab Al Arabi (UAE). Group C: Sepahan (Iran), Al Gharafa (Qatar), Al Ahli (Saudi Arabia), Al Nasr (UAE)/Lokomotive (Uzbekistan).

Group D: Al Ain (UAE), Esteghlal (UAE), Al Rayyan (Qatar), Al Hilal (Saudi Arabia).

Group E: FC Seoul (South Korea), Brisbane Roar (Australia)/Buriram United (Thailand), Vegalta Sendai (Japan), Jiangsu Sainty (China).

Group F: Guangzhou Evergrande (China), Jeonbuk Motors (South Korea), Muangthong United (Thailand), Urawa Red Diamonds (Japan).

Group G: Sanfrecce Hiroshima (Japan), Beijing Guoan (China), Pohang Steelers (South Korea), Bunyodkor (Uzbekistan).

Group H: Central Coast Mariners (Australia), Knockout Cup Champion (Japan), Guizhou Renhe (China), Suwon Bluewings (South Korea).

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.