Previous
San Jose Earthquakes
Los Angeles Galaxy
1
1
FT
Game Details
Manchester United
Queens Park Rangers
4
0
FT
Game Details
Valencia
Espanyol
3
1
FT
Game Details
Sevilla FC
Getafe
2
0
FT
Game Details
Internazionale
Sassuolo
7
0
FT
Game Details
Parma
AC Milan
4
5
FT
Game Details
Hannover 96
Hamburg SV
2
0
FT
Game Details
Evian Thonon Gaillard
Marseille
1
3
FT
Game Details
Manchester United
Queens Park Rangers
4
0
FT
Game Details
Rayo Vallecano
Elche
2
3
FT
Game Details
Valencia
Espanyol
3
1
FT
Game Details
Sevilla FC
Getafe
2
0
FT
Game Details
Granada
Villarreal
0
0
FT
Game Details
Eintracht Frankfurt
FC Augsburg
0
1
FT
Game Details
Hannover 96
Hamburg SV
2
0
FT
Game Details
Sampdoria
Torino
2
0
FT
Game Details
Cagliari
Atalanta
1
2
FT
Game Details
Fiorentina
Genoa
0
0
FT
Game Details
Internazionale
Sassuolo
7
0
FT
Game Details
Lazio
Cesena
3
0
FT
Game Details
Napoli
Chievo Verona
0
1
FT
Game Details
Parma
AC Milan
4
5
FT
Game Details
Lille
Nantes
2
0
FT
Game Details
Guingamp
Bordeaux
2
1
FT
Game Details
Evian Thonon Gaillard
Marseille
1
3
FT
Game Details
Nottingham Forest
Derby County
1
1
FT
Game Details
Sporting Gijon
Girona
1
1
FT
Game Details
Lugo
Leganes
0
0
FT
Game Details
Real Zaragoza
CD Sabadell
1
1
FT
Game Details
Real Betis
Albacete
0
1
FT
Game Details
AD Alcorcon
Real Valladolid
0
1
FT
Game Details
Tenerife
Mirandes
1
0
FT
Game Details
Vicenza
Ternana
0
1
FT
Game Details
Heidenheimer SB
FC Union Berlin
3
1
FT
Game Details
St Pauli
TSV 1860 Munich
1
2
FT
Game Details
SV Sandhausen
SpVgg Greuther Furth
1
0
FT
Game Details
FC Utrecht
ADO Den Haag
0
0
FT
Game Details
Cambuur Leeuwarden
FC Groningen
3
0
FT
Game Details
Vitesse Arnhem
Excelsior
3
1
FT
Game Details
Dordrecht '90
NAC Breda
0
1
FT
Game Details
FC Volendam
FC Den Bosch
2
2
FT
Game Details
Boavista
Academica de Coimbra
1
0
FT
Game Details
Maritimo
FC Penafiel
2
0
FT
Game Details
Guimaraes
FC Porto
1
1
FT
Game Details
Paços de Ferreira
Gil Vicente
1
1
FT
Game Details
Estoril
CD Nacional de Madeira
2
1
FT
Game Details
Spartak Moscow
FK Torpedo Moscow
3
1
FT
Game Details
Krasnodar
FC Ufa
0
2
FT
Game Details
Kasimpasa
Mersin Idmanyurdu
2
2
FT
Game Details
Gaziantepspor
Erciyesspor
2
2
FT
Game Details
Trabzonspor
Fenerbahce
0
0
FT
Game Details
Panionios
Asteras Tripoli
2
1
FT
Game Details
Atromitos
Panetolikos
0
0
FT
Game Details
Giannina
FC Xanthi
2
2
FT
Game Details
Levadiakos
Panthrakikos
1
1
FT
Game Details
Kalloni AEL
Panathinaikos
1
0
FT
Game Details
Racing Genk
Club Brugge
1
1
FT
Game Details
KAA Gent
Mouscron-Peruwelz
1
0
FT
Game Details
KV Kortrijk
KSC Lokeren
2
3
FT
Game Details
Wolfsberger AC
SV Salzburg
1
0
FT
Game Details
Brøndby
Randers FC
0
2
FT
Game Details
Esbjerg
FC Vestsjaelland
3
0
FT
Game Details
Gefle IF
Falkenbergs FF
3
1
FT
Game Details
Halmstad
Mjallby
1
2
FT
Game Details
Djurgarden
Atvidabergs FF
0
1
FT
Game Details
Elfsborg
IFK
0
0
FT
Game Details
Sandnes Ulf
Sarpsborg FK
0
2
FT
Game Details
IK Start
Stabaek
2
3
FT
Game Details
Sogndal
Aalesund
1
1
FT
Game Details
Valerenga
Haugesund
4
1
FT
Game Details
Molde
Lillestrom
3
2
FT
Game Details
FC Vaduz
St Gallen
2
2
FT
Game Details
Young Boys
Lucerne
3
2
FT
Game Details
FC Zürich
FC Sion Sitten
4
1
FT
Game Details
San Jose Earthquakes
Los Angeles Galaxy
1
1
FT
Game Details
UNAM
U.A.N.L
2
2
FT
Game Details
Rhyl
Bangor City
3
2
FT
Game Details
Lanús
Banfield
1
0
FT
Game Details
Belgrano de Córdoba
Vélez Sarsfield
1
0
FT
Game Details
Boca Juniors
Racing Club
1
0
Susp
Game Details
Arsenal de Sarandí
River Plate
Postp
Game Details
Atlético MG
Gremio
0
0
FT
Game Details
Atletico Paranaense
EC Vitória
2
0
FT
Game Details
Bahia
Figueirense FC
3
0
FT
Game Details
Criciúma
Goiás EC
1
0
FT
Game Details
Flamengo
Corinthians
1
0
FT
Game Details
Internacional
Botafogo
2
0
FT
Game Details
São Paulo
Cruzeiro
2
0
FT
Game Details
Palestino
Colo Colo
1
3
FT
Game Details
Cobreloa
Audax Italiano
0
1
FT
Game Details
Ñublense
Barnechea
0
1
FT
Game Details
Antofagasta
Huachipato
2
2
FT
Game Details
Universidad de Chile
Universidad de Concepción
1
0
FT
Game Details
Cerro
Defensor Sporting
0
3
FT
Game Details
Fénix
El Tanque Sisley
1
0
FT
Game Details
Juventud
Tacuarembó FC
4
2
FT
Game Details
Nacional
Danubio F.C.
3
0
FT
Game Details
Boyacá Chicó FC
Patriotas F.C.
1
1
FT
Game Details
Once Caldas
Alianza Petrolera
3
0
FT
Game Details
Atlético Huila
Deportes Tolima
0
0
FT
Game Details
Atlético Junior
Uniautonoma
3
1
FT
Game Details
Melgar
Sporting Cristal
1
0
FT
Game Details
Real Garcilaso
Alianza Lima
0
0
FT
Game Details
Universitario de Deportes
Cienciano del Cusco
2
0
FT
Game Details
Sportivo Luqueño
Sol de América
2
0
FT
Game Details
Nacional
General Díaz
2
0
FT
Game Details
LDU Quito
Club Deportivo Cuenca
1
1
FT
Game Details
Barcelona
Emelec
1
0
FT
Game Details
Tucanes
Portuguesa
2
0
FT
Game Details
Carabobo
Atlético Venezuela
1
1
FT
Game Details
Zulia
Deportivo Táchira
1
2
FT
Game Details
Deportivo La Guaira
Dep. Metropolitano
3
0
FT
Game Details
Estudiantes de Mérida
Deportivo Petare
1
1
FT
Game Details
Deportivo Anzoategui
Llaneros
5
0
FT
Game Details
Deportivo Lara
Trujillanos
0
0
FT
Game Details
Zamora
Mineros
1
1
FT
Game Details
Nacional Potosí
Universitario de Sucre
3
0
FT
Game Details
San José
Club Petrolero de Yacuiba
4
1
FT
Game Details
Universitario de Pando
Real Potosí
0
0
FT
Game Details
Blooming
Sport Boys Warnes
2
2
FT
Game Details
Bloem Celtic
Mamelodi Sundowns
0
1
FT
Game Details
Moroka Swallows
Chippa United
0
2
FT
Game Details
Club Sport Uruguay
Belen
1
0
FT
Game Details
Pumas Generalena
Cartagines
0
1
FT
Game Details
Santos
Perez Zeledon
2
2
FT
Game Details
CD Motagua
Marathon
0
1
FT
Game Details
Parrillas One
Honduras Progreso
1
3
FT
Game Details
Next

Semifinal matchups

#UltimateUCL 2 days ago
Read

The 22 Champions League winners

#UltimateUCL 7 days ago
Read
 Posted by ESPN Staff
Apr 24, 2012

Men's Olympic Tournament 2012

Great Britain's men's team have been drawn against Uruguay, UAE and Senegal in the Olympic games.

• Women's tournament draw

Uruguay, runners-up in the Under-17 World Cup and winners of the Copa America, could include Luis Suarez, Diego Forlan, Edinson Cavani and Sebastian Coates. The two teams will meet at the Millennium Stadium in Cardiff in the final group game on August 1.

Great Britain will open up their campaign at Old Trafford on July 26 against Senegal, the African nation who only secured their place in the finals on Monday night by beating Oman in a play-off at Coventry's Ricoh Arena. The second game is against the UAE at Wembley on July 29.

Senegal could both potentially call on Newcastle strike duo Demba Ba and Papiss Cisse.

The men's teams are made up of 18-man squads of under-23 players with three over-age players permitted per squad (born before January 1, 1989).

Tickets to watch the games involving Stuart Pearce's side are currently sold out, though extra tickets for all matches will go on sale in May.

Spain, seeds in Group D, will play Japan in Glasgow (July 26), Honduras at St James' Park (July 29) and Morocco in Manchester (August 1).

Brazil, seeded as the "all-time top Olympic performer'' despite never winning the competition, and will be in Group C playing Egypt in Cardiff (July 26), Belarus in Manchester (July 29) and New Zealand in Newcastle (August 1).

Mexico, seeded as the highest-ranked country outside of Europe and South America, and will be in Group B playing South Korea in Newcastle (July 26), Gabon in Coventry (July 29) and Switzerland in Cardiff (August 1).

London 2012 Sebastian Coe said at the draw ceremony: "This is a unique opportunity for the UK to share in the Olympic Games and to share in the spirit of the Games and to say at the end of the process that 'I was there'. I am delighted this football tournament will play such a role in the Games.''

London 2012 chairman Lord Coe was adamant that Pearce would be free to pick his squad purely on sporting considerations, notwithstanding the obvious appeal of Beckham to spectators in this country and across the world.

He told BBC Sport: "This is absolutely for Stuart Pearce (to decide). He must pick the team on merit and whatever team Stuart picks will attract a lot of attention.''

Asked if it was important that the squad should feature players from all four home nations, Coe added: "If possible that's important, but again (it must be) on merit. You don't select your teams on a quota basis, you select on merit.''

Pearce revealed he would be travelling to the United States to see former England captain David Beckham, now with the Los Angeles Galaxy, but insisted there were no guarantees of inclusion to anyone - including Beckham.

He told BBC Sport: "(I will pick) solely on merit. It's the only way any manager picks a squad or a team and I will do exactly the same.

"I will know a bit more when I go to the States to see what form (Beckham) is in, he's made the shortlist and he has been a great ambassador for this country and the Olympics, but that's no recommendation that he will get in the squad and that's fair and square across the board for all players.

"I wouldn't dismiss anyone in the group, with the addition of three over-age players it can really contribute to a strong side. It will be tough, it always is, that's tournament football. We'll be looking forward to it and I'm sure our boys who are representing Great Britain will be looking forward to a tough tournament, but an enjoyable one."

FIXTURES

Group A
July 26, 5.00pm BST; Old Trafford: United Arab Emirates v Uruguay
July 26, 7.45pm BST; Old Trafford: Great Britain v Senegal

July 29, 5.00pm BST; Wembley: Senegal v Uruguay
July 29: 7.45pm BST; Wembley: Great Britain v United Arab Emirates

August 1, 7.45pm BST; Ricoh Arena: Senegal v United Arab Emirates
August 1, 7.45pm BST; Millennium Stadium: Great Britain v Uruguay

Group B
July 26, 2.30pm BST; St James' Park: Mexico v South Korea
July 26, 5.15pm BST; St James' Park: Gabon v Swizterland

July 29: 2.30pm BST; Ricoh Arena: Mexico v Gabon
July 29, 5.15pm BST; Ricoh Arena: South Korea v Swizterland

August 1, 5.00pm BST; Millennium Stadium: Mexico v Swizterland
August 1, 7.45pm BST; Wembley Stadium: South Korea v Gabon

Group C
July 26, 7.45pm BST; Millennium Stadium: Brazil v Egypt
July 26, 7.45pm BST; Ricoh Arena: Belarus v New Zealand

July 29: 12.00pm BST; Old Trafford: Brazil v Belarus
July 29, 2.45pm BST; Old Trafford: Egypt v New Zealand

August 1, 2.30pm BST; St James' Park: Brazil v New Zealand
August 1, 2.30pm BST; Hampden Park: Egypt v Belarus

Group D
July 26, 12.00pm BST; Hampden Park: Spain v Japan
July 26, 2.45pm BST; Hampden Park: Honduras v Morocco

July 29: 5.00pm BST; St James' Park: Spain v Honduras
July 29, 7.45pm BST; St James' Park: Japan v Morocco

August 1, 5.00pm BST; Old Trafford: Spain v Morocco
August 1, 5.00pm BST; Ricoh Arena: Japan v Honduras

Top two teams go through to the quarter-finals

QUARTER-FINALS

August 4, 12.00pm BST; Old Trafford: Winner of D v Runner-up of C
August 4, 2.30pm BST; Wembley Stadium: Winner of B v Runner-up of A
August 4, 5.00pm BST; St James' Park: Winner of C v Runner-up D
August 4, 7.30pm BST; Millennium Stadium: Winner of A v Runner-up of B

SEMI-FINALS

August 7, 5.00pm BST; Wembley Stadium: Winner of QF 1 v Winner of QF 2
August 7, 7.45pm BST; Old Trafford: Winner of QF 3 v Winner of QF 4

BRONZE MEDAL MATCH

August 10, 7.45pm BST; Millennium Stadium

GOLD MEDAL MATCH

August 11, 3.00pm BST; Wembley Stadium

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.